15.03.2022 | Klima, miljø og energi
Søg økonomisk støtte til grøn circulær omstilling inden for madspild
Indhold fra partner Hvad er dette?
Book et en-til-en-møde sammen med vores eksperter, og få vendt din virksomheds muligheder for tilskud til din indsats inden for madspild.
Den 31. marts 2022 er der deadline for at ansøge om økonomisk støtte til din virksomheds grønne cirkulære omstilling inden for madspild ved Grøn Cirkulær Omstilling (GCO), som er et national projekt, der fokuserer på at udvikle og implementere grønne og cirkulære forretningsmodeller i danske små og mellemstore virksomheder.
Som virksomhed kan du ansøge om 90.000 kr. til rådgiverbistand. Du har frit rådgivervalg, men den valgte rådgiver skal dog kunne dokumentere deres erfaring og kompetencer inden for cirkulær økonomi og være godkendt af GCO. Det er Bureau Veritas. Endvidere skal din virksomhed opfylde følgende kriterier for at komme i betragtning til at modtage støtte:
- Beskæftigelse under 250 personer (SMV-virksomhed)
- Have en årlig omsætning på højst 50 mio. EUR og/eller
- Have en samlet årlig balance på højst 43 mio. EUR
- Du må ikke være iværksætter, og virksomheden må ikke være startup
Vil du vide mere, kan du nu booke et uforpligtende online møde, hvor du sammen med vores eksperter vender din virksomheds muligheder for at få tilskud til sin indsats inden for madspild. Er du interesseret i at fortsætte processen, udfylder vi ansøgningen i samarbejde, således deadlinen (den 31. marts 2022) mødes. Vær opmærksom på, at der er begrænsede antal møder.
Klima, miljø og energi
Europa i flammer – Nye rammer for klima, bæredygtighed og samhandel
Mogens Lykketoft vil være en af de 4 keynote speakers på Bureau Veritas Kick Off 2022. Han vil bl.a. komme ind på, at vi som borgere, virksomheder og samfund skal indstille os på en ny virkelighed, som har betydning for vores fremtid.
Indhold fra partner
Kommunikation
Informationssikkerhed som mere end en modedille
På Bureau Veritas Kick Off 2022 fortæller Thomas Janke meget mere om, hvordan BESTSELLER sikre et højt sikkerhedsniveau og minimering af cyberrisici, når store dele af den digitale infrastruktur er outsourcet til leverandører.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi
DSV - Verdens nu tredjestørste transport- og logisitikvirksomhed
Hør mere om DSV A/S fremtid og hvorfor det er så vigtigt at arbejde med skalerbare og ensrettede processer på Bureau Veritas Kick Off 2022 - Shaping a World of Trust, hvor vi blandt andet får besøg af Michael Ebbe, Group CFO, DSV A/S.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Anders Morgenthaler og Mogens Lykketoft taler ind i den bæredygtige fremtid på Bureau Veritas Kick Off 2022
Oplev Anders Morgenthaler (tegner, instruktør og klimaaktivist) og Mogens Lykketoft (forhenværende formand for FN’s Generalforsamling) den 11. august 2022. Du kan du også lade dig inspirere af Everfuel og Kompan samt Blue Water Shipping og Bestseller, der henholdsvis fortæller om deres indsats inden for bæredygtighed og cybersecurity.
Indhold fra partner
Kommunikation
Webinar: Forståelse for EU’s Corporate Sustainability Reporting Direktiv (CSRD)
Deltag på vores gratis webinar om CSRD den. 28. juni 2022.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi
Cybersikkerhed i 2022 - Hvad gør hackerne, og hvad gør vi? Tænk som en hacker
På Bureau Veritas Kick Off 2022 fortæller Jens Myrup Pedersen meget mere om, hvordan de forskellige grupper af hackere arbejder, og hvordan man som virksomhed bedst ruster sig mod et cyberattack.
Indhold fra partner