01.06.2017 | Klima, miljø og energi
Stærkt netværk gør en synlig forskel
Indhold fra partner Hvad er dette?
Netværk for Miljømærket indkøb har eksisteret i 5 år og opnået synlige resultater. Fx øgede medlemmerne andelen af miljømærkede produkter og serviceydelser inden for 10 områder i driften fra 37 % i 2014 til 46 % i 2015. Men medlemmerne er ikke kun inde i en positiv udvikling. De er også positive over for det udbytte, som de får ud af at være med i netværket.
”Netværk for Miljømærket indkøb er en fremragende platform for virksomheder til at dele erfaringer om bæredygtighed” og ”Indkøb er en del af virksomhedens ansvar – og miljømærkede produkter og tjenester er en veldokumenteret måde at sikre dette ansvar på”. Sådan lyder nogle af de mange positive svar fra en nylig undersøgelse blandt medlemmerne af Netværk for Miljømærket indkøb.
Undersøgelsen har målt medlemmernes tilfredshed med netværket og blev gennemført i begyndelsen af 2017. Den viser, at 3 ud af 4 medlemmer er enige eller meget enige i, at de kvartalsvise møder i netværket er inspirerende og giver dem nye idéer og værktøjer til deres daglige arbejde.
Den store værdi for medlemmerne ligger især i muligheden for videndeling og i den fælles efterspørgsel efter mærkede produkter og tjenesteydelser. Vinduespolering er seneste eksempel på, hvordan netværkets efterspørgsel har bidraget til, at det nu også er muligt at vælge svanemærket vinduespolering.
Flere respondenter i undersøgelsen peger desuden på, at netværket giver et godt overblik over udviklingen på miljøområdet – og et godt indblik i, hvordan andre virksomheder arbejder med miljøspørgsmål.
Netværkets medlemmer rapporterer hvert år deres indkøb inden for 10 hovedområder, hvilket en stor del af medlemmerne fremhæver som værdifuldt eller meget værdifuldt. Bl.a. fordi rapporteringen gør det muligt at sammenligne egne aktiviteter med andre sammenlignelige virksomheders aktiviteter. Rapporteringen giver samtidig virksomhederne tydelig dokumentation for, at de har flyttet noget med hensyn til miljø.
”Undersøgelsen viser tydeligt at det, der giver værdi for medlemmerne, er de konkrete fremskridt, som medlemmerne gør i fællesskab og dermed opnår konkrete resultater i form at miljømærkede produkter inden for områder, hvor der ikke tidligere var et miljømærket sortiment”, siger Martin Fabiansen, direktør i Miljømærkning Danmark og fortsætter:
”Derudover er vi naturligvis også meget glade for, at medlemmerne fortæller os, at de finder stor værdi og inspiration i at udveksle viden, idéer og erfaringer både med de øvrige medlemmer af netværket og med os fra Miljømærkning Danmark”.
Kort om Netværk for Miljømærket Indkøb
Netværket består af store danske virksomheder som ønsker at gøre professionelle indkøb til en stærk drivkraft mod et bæredygtigt samfund. Netværkets medlemmer består i dag af: IF Forsikring, Danske Bank, Rambøll, Nykredit, Sealed Air, Dansk Retursystem, Lyreco, COWI, ALLIANCE+, Matas og Arbejdernes Landsbank.
Er netværket noget for dig? Så tag fat i Ingrid Elmedal på 72 41 48 21 eller ie@ecolabel.dk og hør mere om mulighederne for at deltage.
Klima, miljø og energi

Case: Tager Norden ud i verden
Den norske virksomhed Vestre producerer bymøbler af høj kvalitet – og oplever stor interesse for nordisk design og bæredygtighed på eksportmarkederne. Derfor bruger de Svanemærket aktivt i markedsføringen, også i lande som USA og Tyskland.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Virksomheder femdobler indkøb af miljømærkede produkter
En række store danske virksomheder gør i fællesskab en forskel for den grønne omstilling ved at indkøbe en stadig større andel miljømærkede produkter. På 10 år er deres samlede indkøb af miljømærkede produkter oppe på næsten 1 mia. kr.
Indhold fra partner
Medarbejder

Markedsrådgiver til Miljømærkning Danmark
Motiveres du af den grønne dagsorden, har du erfaring med forretningsudvikling, og kunne du tænke dig at være ambassadør for Svanemærket og EU-Blomsten? Så er det måske dig, vi søger.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Fem Meyers kantiner certificeret med Svanemærket
I sommeren 2022 er fem Meyers kantiner blevet certificeret med Svanemærket, og Meyers er dermed den danske kantineoperatør, der har opnået flest certificeringer med Nordens officielle miljømærke.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Case: Miild: Svanemærket gør os bedre
Miild var de første i verden til at lancere svanemærket makeup. Certificeringen med Svanemærket har givet brandet anerkendelse blandt forbrugere og forhandlere – og det har samtidig været en guide for Miild til at udvikle mere miljøvenlige produkter.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Danske virksomheder i indkøbernetværk sætter rekord
Ny indrapportering fra 13 store danske virksomheder i Netværk for Miljømærket indkøb viser, at netværket har opnået det hidtil største beløb af miljømærkede indkøb. Særligt kantiner, møbler og rengøring er i positiv vækst.
Indhold fra partner