Stark vil øge mænds opmærksomhed på kræft

Med et nyt sponsorat vil Stark stille sig til rådighed for Kræftens Bekæmpelse. Byggemarkedskæden vil bruge sine platforme til at nå ud til den mandlige del af befolkningen.

Byggemarkedskæden Stark er gået sammen med Kræftens Bekæmpelse under sloganet ”Sammen står vi stærkere”. Samarbejdet skal øge opmærksomheden på kræft og kampagnen er særligt rettet mod mænd. Foto: Stark..

04.05.2016

CSR.dk

Byggemarkedskæden Stark går sammen med Kræftens Bekæmpelse for at øge opmærksomheden på kræft i befolkningen – særligt hos den mandlige halvdel.

Øget opmærksomhed og fokus er med til at få folk til at kvitte smøger og dyrke motion og dermed med til at skabe positive resultater, når det kommer til kræftsygdomme. Det vil Stark nu bidrage til under sloganet ”Sammen står vi stærkere”.

Målgruppen er mænd
I forbindelse med den landsdækkende kampagne ”Mand det nytter” skal samarbejdet sætte særlig fokus på at nå ud til de danske mænd:

”Vi støtter, fordi det nytter, og fordi kræft er en vedkommende sag, der ikke kun berører mænd, men hele den danske befolkning”, siger marketingsdirektør hos Stark, Jesper Gaarde, og fortsætter:

”Hos Stark arbejder vi efter at give professionelle råd og vejledning, når kunderne har brug for det. Det handler om at være til stede og byde ind med en professionel holdning til tingene. Kræftens Bekæmpelse er en troværdig organisation, som arbejder professionelt i en god sags tjeneste, som berører os alle. Vi ser et stort potentiale i samarbejdet og glæder os til sammen at få sat stærkere fokus på mænd og kræft”.

Læs også: Stark tilbyder bæredygtigt træ i 90 butikker

Hos Kræftens Bekæmpelse ser man også frem til samarbejdet:

”Mange mænd undgår helst at beskæftige sig alt for meget med kræft og sygdom, men via dette samarbejde bliver budskaberne kommunikeret ud inden for nogle rammer, som taler mere direkte til mændene. Det kan forhåbentlig være med til at øge opmærksomheden om kræft, der hvert år rammer flere end 17.000 mænd i Danmark”, siger fundraisingchef Ken H. Andersen.

Koordineret kommunikationsstrategi
Første led i samarbejdet er at tage Starks kommunikationsplatforme i brug for at få det fælles budskab ud – det betyder både månedlige tilbudsaviser, annoncer og plakater, men også sociale medier og hjemmesiden stark.dk.

Starks sponsorat indebærer desuden, at byggemarkedskæden donerer én krone for hver gang et SelvByg-medlem bruger sit kort i kampagneperioden, der løber fra den 9. til den 29. maj.

”Jeg er spændt på at se, hvor meget STARK kan samle ind. Hver krone gør en forskel og gør det muligt for os at komme endnu længere ud med støtte til forskning, oplysning og patientstøtte”, siger Ken H. Andersen.

-CHM 

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C