Supermarkeder udvikler guide til genanvendelig emballage

I den nærmeste fremtid skal varerne i supermarkederne været pakket ind i genbrugeligt materiale. Det er ambitionen bag en guide til vareproducenterne, som Danmarks dagligvarekæder er gået sammen om at udvikle.

Guiden skal være med til at pålægge vareproducenterne ansvaret for, at deres produkter er indpakket i genanvendeligt materiale..

16.03.2020

CSR.dk

På baggrund af et affaldsdirektiv fra EU, forpligtiger medlemslandene sig til at etablere et system for producentansvar inden 2025. Hermed får producenterne ansvaret for, at deres varer bliver pakket ind i genanvendeligt materiale. 

Derfor har Dagligvarebranchens Samarbejdsudvalg (DagSam) gennem et samarbejde besluttet at udvikle en guide til, hvordan producenter bedst muligt kan vælge emballage, der kan genbruges. Guiden er henvendt vareproducenter, der gerne vil vide mere om, hvordan man nemmere kan vælge grønnere indpakning. Det oplyser Berlingske.

Da direktivet senest skal indføres i 2025, understreger Mogens Werge, CSR og public affairs manager i MLDK - Mærkevareleverandørerne, på vegne af DagSam, hvordan det er vigtigt at tage aktion nu.

Læs også: Carlsberg implementerer genanvendt emballage til dåseforpakninger

“Det er jo en proces, der tager nogle år. Derfor skal vi i gang nu. Men det er i høj grad realistisk, at vi får langt mere genanvendelig emballage på hylderne. Vi ser allerede mange varer, som er emballeret i emballager, der kan genanvendes, og ligeledes et stigende antal varer, hvor emballagen består af genanvendte materialer. Det er det, vi skal se mere af”, siger han til Berlingske.

Mogens Werge tilføjer, hvordan genanvendelig plast stadig kan benyttes som emballage, da der ligger mindre miljøbelastning i denne løsning end, hvis man skulle importere palmeblade fra Sydamerika. 

Succes kræver synergi
På nuværende tidspunkt har Danmark mål om at genanvende 22,5 procent plast - aktuelt genanvendes der omkring 20 procent. Dette mål skal imidlertid hæves til 50 procent i 2025. Derudover skal målet om brug af genanvendelig emballage gå fra en procent på 55 til 65 inden for de næste fem år.

I følge DagSam lægger der ikke kun en udfordring i selve omstillingen til 100 procent genbrugsemballage, men desuden, hvordan dette skal genanvendes på nationalt plan. 

Læs også: Salling Group vil have mere genbrug og mindre plast i emballagen

De 98 danske kommuner har individuelle regler og planer for håndtering af affald, hvorfor brancheorganisationen stræber efter at få indflydelse på, hvordan fremtidens affald kan sorteres på tværs af landet.

“Det nytter ikke noget, at vi får gode emballager, hvis ikke affaldssystemet er indrettet til at genanvende emballagerne. Hvis der eksempelvis er en kommune, hvor emballagerne ender i forbrændingsanlægget, så taber vi ressourcerne. Derfor siger vi fra branchens side, at vi gerne vil have indflydelse på fremtidens system, for ellers nytter det ikke noget”, siger Mogens Werge til Berlingske.

Den næste nationale affaldsplan forventes at være færdig i løbet af i år. 

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

26.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne fællesskaber kan nedbringe danskernes CO2-aftryk markant

25.11.2025CSR.dk

Forskere vil skabe mad ud af den blå luft

25.11.2025Klimaklar

Sponseret

Hovmand vinder talenterne med grøn omstilling og ansvarlighed

21.11.2025CSR.dk

DI-topchef efterlyser handling bag klimaambitioner

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Sådan rapporterer du effektivt med VSME-standarden

I dette 45-minutters webinar kan du blive klogere på den frivillige standard målrettet til virksomheder, der ønsker at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Dato

27.11.2025

Tid

10:05

Sted

Teams

Dansk Standard
Event
DS Bæredygtighedsdag

Hvordan prioriterer man bæredygtighed i en brydningstid? Til DS Bæredygtighedsdag sætter vi fokus på, hvordan virksomheder kan stå fast på deres principper i en foranderlig verden – og hvorfor bæredygtighed stadig er en strategisk fordel.

Dato

27.11.2025

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard, Gôteborg Plads 1, 2150 Nordhavn og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

28.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 28. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

28.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom