Svært med kædeansvar uden adgang til information

For nylig blev det afsløret, at 150 udenlandske ansatte på forsyningsselskabet Hofors BIO4-byggeplads ikke betalte dansk skat. Det følger efter kritik i foråret 2018 for udenlandske medarbejdere uden stillads-certifikat på byggeriet. Hofor vil skærpe kontrollen, men er der adgang til de nødvendige oplysninger for at fange uregelmæssigheder?

Hofor-byggepladsen er igen ramt af kritik for social dumping. Efter Skattestyrelen fandt frem til skattefusk, vil Hofors direktør nu skærpe kontrollen. Foto: Hofor.

27.03.2019

CSR.dk

Efter fund af en stor mængde uregelmæssigheder i skattebetalinger, vil forsyningsselskabet Hofor skærpe kontrollen på Danmarks største byggeplads BIO4 i håb om at komme skattefusk til livs. Det skal blandt andet ske ved brug af flere stikprøver og tættere samarbejde med Skattestyrelsen, skriver avisen.dk.

Læs også: Arla, Jysk, DSV og andre dropper samarbejde med skandaleramt transportfirma

Tiltaget kommer efter at Skattestyrelsen på baggrund af et uanmeldt social dumping-kontrolbesøg fandt skattefusk hos fire ud af fem kontrollerede underleverandører og 150 udenlandske medarbejdere.

Rod i kædeansvaret
Hofors tekniske direktør, Bjarne Korshøj, påpeger, at det er et kædeansvar, da hovedentreprenører er ansvarlige for, at underentreprenører- og leverandører lever op til overenskomsterne og lovgivning, også selvom Hofor i sidste ende har hovedansvaret.

”Vi betaler jo ikke løn til de involverede personer. For at sige det meget simpelt, så er det her jo et kædeansvar. Et kædeansvar med mange led. Der er måske tre eller fire led under Hofor. Vi er ansvarlig for hele kæden, og vi prøver bare at få, hvad vi betaler for”, siger han.

Direktøren mener, at skatteindberetninger er et mellemværende mellem Skattestyrelsen og underleverandørerne.

Dog vil Hofor på baggrund af skatteskandalen skrive til sine leverandører og underleverandører på BIO4-byggepladsen, at de danske skatteregler skal overholdes, oplyser forsyningsvirksomheden til Avisen.dk. De vil også sætte flere kontrolbesøg og stikprøver i gang.

Men virker det?
Hofor bruger Bureau Veritas til at auditere byggeriet, men flere kontroller ændrer ikke på det, både Hofor og Bureau Veritas fremhæver, nemlig at de ikke har de nødvendige oplysninger.

”Vi kan ikke kontrollere skatteindbetalingen, kun indberetningen”, siger Bjarne Korshøj, til avisen.dk, og forklarer yderligere, at Bureau Veritas ikke kan se, om skattetrækket, der står på lønsedlerne, rent faktisk er effektueret. Det kan kun medarbejdere i Skattestyrelsen.

Bureau Veritas' direktør, Jacob Færgemand forklarer situationen til avisen.dk sådan her:

”Når vi er ude hos Hofor, så kigger vi på løn og arbejdsforhold. Herunder også lønsedler. Og hvis der er nogle skattemæssige forhold på de lønsedler, så bliver de også tjekket. Hvis vi har fundet lønsedler, hvor der ikke er betalt dansk skat, så kan jeg garantere for, at vi har reageret på det.”

Bureau Veritas har flere gange besøgt byggepladsen, men har ikke opdaget en flig af det omfattende sorte arbejde, som fandt sted, oplyser Jacob Færgemand.

"Vi bestræber os på at gøre vores arbejde godt. Men det er selvfølgelig ikke godt nok, hvis Skattestyrelsen kommer på besøg, og de så finder noget. Det er da en træls oplevelse," siger han. 

Mere gennemsigtighed
Noget, der virkelig ville batte, er at der var mere gennemsigtighed på social dumping-området. 

"Hvis man virkelig vil det her til livs, så skal der være transparens mellem de forskellige myndigheder, siger Jacob Færgemand.

Læs også: Nyt redskab skal sikre mod social dumping

I foråret 2018 blev Hofor-byggepladsen også kritiseret for social dumping, da en række stilladsarbejdere blokerede denne, fordi udenlandske medarbejdere - også hos underleverandører - arbejdede uden stillads-certifikat.

- SDN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår toneangivende kobberaftale på seks mia. euro med KGHM

27.05.2026CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår langsigtet partnerskab med tysk energiselskab om levering af landkabler

CSR.dk

Partnerskaber er stadig populære - og handler nu om forretning

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal styrke ansvarlig forretning i Bangladesh

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår tiårig aftale om solenergi til tyske fabrikker

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels vælger Humdakin som ny leverandør af gæsteprodukter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg