Svært med kædeansvar uden adgang til information

For nylig blev det afsløret, at 150 udenlandske ansatte på forsyningsselskabet Hofors BIO4-byggeplads ikke betalte dansk skat. Det følger efter kritik i foråret 2018 for udenlandske medarbejdere uden stillads-certifikat på byggeriet. Hofor vil skærpe kontrollen, men er der adgang til de nødvendige oplysninger for at fange uregelmæssigheder?

Hofor-byggepladsen er igen ramt af kritik for social dumping. Efter Skattestyrelen fandt frem til skattefusk, vil Hofors direktør nu skærpe kontrollen. Foto: Hofor.

27.03.2019

CSR.dk

Efter fund af en stor mængde uregelmæssigheder i skattebetalinger, vil forsyningsselskabet Hofor skærpe kontrollen på Danmarks største byggeplads BIO4 i håb om at komme skattefusk til livs. Det skal blandt andet ske ved brug af flere stikprøver og tættere samarbejde med Skattestyrelsen, skriver avisen.dk.

Læs også: Arla, Jysk, DSV og andre dropper samarbejde med skandaleramt transportfirma

Tiltaget kommer efter at Skattestyrelsen på baggrund af et uanmeldt social dumping-kontrolbesøg fandt skattefusk hos fire ud af fem kontrollerede underleverandører og 150 udenlandske medarbejdere.

Rod i kædeansvaret
Hofors tekniske direktør, Bjarne Korshøj, påpeger, at det er et kædeansvar, da hovedentreprenører er ansvarlige for, at underentreprenører- og leverandører lever op til overenskomsterne og lovgivning, også selvom Hofor i sidste ende har hovedansvaret.

”Vi betaler jo ikke løn til de involverede personer. For at sige det meget simpelt, så er det her jo et kædeansvar. Et kædeansvar med mange led. Der er måske tre eller fire led under Hofor. Vi er ansvarlig for hele kæden, og vi prøver bare at få, hvad vi betaler for”, siger han.

Direktøren mener, at skatteindberetninger er et mellemværende mellem Skattestyrelsen og underleverandørerne.

Dog vil Hofor på baggrund af skatteskandalen skrive til sine leverandører og underleverandører på BIO4-byggepladsen, at de danske skatteregler skal overholdes, oplyser forsyningsvirksomheden til Avisen.dk. De vil også sætte flere kontrolbesøg og stikprøver i gang.

Men virker det?
Hofor bruger Bureau Veritas til at auditere byggeriet, men flere kontroller ændrer ikke på det, både Hofor og Bureau Veritas fremhæver, nemlig at de ikke har de nødvendige oplysninger.

”Vi kan ikke kontrollere skatteindbetalingen, kun indberetningen”, siger Bjarne Korshøj, til avisen.dk, og forklarer yderligere, at Bureau Veritas ikke kan se, om skattetrækket, der står på lønsedlerne, rent faktisk er effektueret. Det kan kun medarbejdere i Skattestyrelsen.

Bureau Veritas' direktør, Jacob Færgemand forklarer situationen til avisen.dk sådan her:

”Når vi er ude hos Hofor, så kigger vi på løn og arbejdsforhold. Herunder også lønsedler. Og hvis der er nogle skattemæssige forhold på de lønsedler, så bliver de også tjekket. Hvis vi har fundet lønsedler, hvor der ikke er betalt dansk skat, så kan jeg garantere for, at vi har reageret på det.”

Bureau Veritas har flere gange besøgt byggepladsen, men har ikke opdaget en flig af det omfattende sorte arbejde, som fandt sted, oplyser Jacob Færgemand.

"Vi bestræber os på at gøre vores arbejde godt. Men det er selvfølgelig ikke godt nok, hvis Skattestyrelsen kommer på besøg, og de så finder noget. Det er da en træls oplevelse," siger han. 

Mere gennemsigtighed
Noget, der virkelig ville batte, er at der var mere gennemsigtighed på social dumping-området. 

"Hvis man virkelig vil det her til livs, så skal der være transparens mellem de forskellige myndigheder, siger Jacob Færgemand.

Læs også: Nyt redskab skal sikre mod social dumping

I foråret 2018 blev Hofor-byggepladsen også kritiseret for social dumping, da en række stilladsarbejdere blokerede denne, fordi udenlandske medarbejdere - også hos underleverandører - arbejdede uden stillads-certifikat.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

04.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimamål kræver samarbejde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dakofa
Seminar
Genanvendelse af storskrald – hvad er mulighederne? (Hybrid-Seminar)

Ifølge affaldsbekendtgørelsen skal indsamling af storskrald fra husholdninger ske på en måde, så der ikke bare sikres så høj en grad af genbrug som muligt, men også en høj reel genanvendelse af storskraldet. De fleste danske kommuner har en storskraldsordning, men hvad er de gode og de mindre gode erfaringer? Og hvad er effekten af at lade et sorteringsanlæg forestå den efterfølgende proces? Og hvad er de relevante organisationers syn på sagen?

Dato

05.02.2026

Tid

12:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense