Arla, Jysk, DSV og andre dropper samarbejde med skandaleramt transportfirma

Tidligere på ugen kom det frem, at lang række filippinske chauffører, der kører lastbil i Europa for den danske vognmand Kurt Beier, bor under usle og uhygiejniske forhold i stor lejr i Padborg. Storkunder som DSV, Arla og Jysk afbryder nu samarbejdet med selskabet.

Et antal af de filippinske chauffører har boet i en gardintrailer på pladsen i Padborg. Foto: Fagbladet 3F.

02.11.2018

CSR.dk

”Chaufførerne bor i noget, de fleste mennesker vil kalde slum. Sådan kan man simpelthen ikke behandle mennesker”, siger 3F-afdelingens formand, Kim Brandt, til fagbladet3f.dk, og fortsætter:

”Det er social dumping af værste skuffe. Jeg har aldrig set værre forhold i Danmark. Det er en meget grov udnyttelse af chaufførerne, og det underminerer fuldstændig forholdene i transportbranchen. Myndighederne og politikerne må straks gribe ind og stoppe udnyttelsen af chaufførerne og ødelæggelsen af arbejdsmarkedet i Danmark og Europa.”

Noget er der sket. Fagbladet fortæller således, at lejren blev ryddet i onsdags, den 31. oktober, men for flere af Kurt Beiers store kunder er skaden sket. I går, den 1. november, meldte den danske transportgigant DSV ud, at Kurt Beier er fortid som underleverandør.

”Det er gået meget stærkt med nye oplysninger i sagen, og der er flere forhold, som er tilpas kritiske til, at vi har valgt at afbryde samarbejdet. Vi arbejder fortsat på at få klarlagt alle forhold til bunds”, siger kommunikationschef i DSV Tina Hindsbo, til Fagbladet 3F.

Ligeledes i går kunne DR berette, at boligudstyrsgiganten Jysk har sendt en mail til sine underleverandører og bedt dem om, ikke at benytte Kurt Beiers lastbiler til at transportere varer fra Jysk.

Ifølge kommunikationschef hos Jysk, Rune Jungberg Pedersen, stemmer det, der er foregået hos Kurt Beier Transport, ikke overens med de krav, Jysk har til sine underleverandører, hvilket man altså har reageret hurtigt på.

”Det, vi har hørt om chaufførernes forhold, er ikke noget, vi ønsker at stå for. Det er vigtigt at handle, når man ser sager som denne, hvor firmaer ikke overholder vores forventninger. Hvis underleverandører ikke lever op til de krav, har det også en konsekvens”, siger han til dr.dk.

Grundet manglende køkkenforhold indendørs var flere af chaufførerne tvunget til at lave mad ved intermistiske opstillinger ved lastbilerne. Foto: Fagbladet 3F.

Brudte Codes of Conduct
Også mejeriet Arla har ifølge DR valgt at trække sig fra en aftale med Kurt Beier. Godt nok drejede det sig kun om en enkelt af Arlas tankbiler, der er blevet kørt af chauffører fra Kurt Beier Transport, og der har ifølge Arla udelukkende været danske chauffører på dansk overenskomst bag rattet, men ikke desto mindre er vognmanden ikke længere ønsket som partner.

”Vi har holdt et møde med Kurt Beier Transport i dag, og det er blevet besluttet, at vi afbryder samarbejdet. Vores leverandører skriver under på en Code of Conduct, der kræver, at de overholder regler om arbejdstid, løn og arbejdsforhold. Hvis disse ikke bliver overholdt, kan vi ikke samarbejde med dem”, siger pressemedarbejder i Arla, Carina Østergaard, til DR.

Læs også: Ikea-chauffører bor månedsvis i deres lastbiler

En tilsvarende begrundelse har også fået fragtfirmaet Leman til at afbryde sit samarbejde med Kurt Beier. Til DR skriver Birgitte Hansson, der er kommunikationschef i Leman, at Kurt Beier også her har underskrevet en ”Code of Conduct, hvor de blandt andet forpligter sig til at overholde de gældende regler for mindsteløn, arbejdstider og forskellige etiske regler. For os er det vigtigt, at vores leverandører lever op til vores kvalitet og etik, og det har Kurt Beier ikke gjort”, lyder det fra Birgitte Hansson.

Transportfirmaet Nagel Group har ligeledes valgt at stoppe alt samarbejde med Kurt Beier, skriver Lastbilmagasinet.

-AK

Dansk Standard

Sponseret

Global standard for bæredygtighed i event-, møde-, sports- og oplevelsesbranchen nu på dansk.

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

21.02.2025CSR.dk

Ny forskning afdækker arbejdsulykker på certificerede arbejdspladser

18.02.2025CABI

Sponseret

Arbejder du i en mindre eller mellemstor virksomhed? Så er ESG også aktuelt for jer

13.02.2025Dagrofa aps

Sponseret

Dagrofa Foodservice har for første gang doneret 50.000 måltider til hjemløse på et år

03.02.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Ny kønsbalancelov og ophævelse af ÅRL § 99 b: Hvad betyder det for kønsfordelingen i din virksomhed?

03.02.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Medarbejderinvolvering og ansvar er afgørende for bæredygtige landvindinger i Toms Gruppen

03.02.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

The Global Anti-Gender Movement: What can companies do?

24.01.2025CSR.dk

De superrige frygter konsekvenserne af ekstrem koncentration af rigdom og magt

20.01.2025Freehand Coffee Company A/S

Sponseret

Bliv klimaaktivist igennem dit kaffeforbrug.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

27.01.2025

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller genneføre et energisyn.

Dato

24.02.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: LCA for ESG/CSRD reporting and the role of AI

In today’s rapidly evolving sustainability landscape, regulations place increasing demands of data transparency and sustainability reporting. Transparency in environmental impacts and sustainability strategies is no longer optional—it's essential.

Dato

25.02.2025

Tid

15:00

Sted

Online

CABI
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler

Pr. 1. januar 2025 er sygedagpengereglerne blevet opdateret. Det ændrer, hvordan og hvor ofte kommunen skal lave opfølgning, når dine medarbejdere er sygemeldte. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvilken betydning det får for dig som arbejdsgiver.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart