Topchefer bekymrer sig og har håb for klimakrisen

Selvom syv ud af ti danske topchefer er ganske bekymrede for klimaforandringerne, opfattes det mere kritisk for forretningen at sikre forsyningskæderne, navigere gennem geopolitisk uro og skaffe kvalificeret arbejdskraft. Det viser ny undersøgelse.

Anders Dons, CEO i Deloitte, mener, at danske virksomhedsledere har svært ved at gennemskue, hvor de skal fokusere indsatsen for at afhjælpe klimakrisen. Foto: Deloitte..

17.01.2023

CSR.dk

I en ny undersøgelse blandt 2000 virksomhedsledere, som Deloitte har foretaget, fortæller toplederne, at på trods af, at klimaforandringerne bekymrer dem, er det ikke en problematik, der ligger på deres top tre over kritiske forretningsprioriteter.

62 procent af de adspurgte svarer, at klimaforandringerne bekymrer dem det meste af eller hele tiden. For de danske topledere isoleret set er andelen oppe på 71 procent.

Men områder som forsyningskædeproblemer, geopolitiske spændinger og jagten på talent ligger højere på listen over ting, de mener, der skal fokuseres på her og nu.

Læs også: Danske virksomheders klimaambitioner får baghjul

Ifølge Anders Dons, dansk og nordisk CEO hos Deloitte, kan topchefernes svar på et tegn på, at man endnu ikke oplever, hvilke konsekvenser klimaforandringerne kan have på forretningen.

"Danmark har været forskånet for de værste klimakatastrofer indtil videre, og klimaforandringerne er derfor ikke akut forretningskritiske på samme måde som det er ikke at kunne tiltrække medarbejdere eller mangle vigtige komponenter til sine produkter," siger han.

Samtidig mener han, at der ligger et økonomisk dilemma hos virksomhedslederne, når det kommer til at implementere klimavenlige tiltag.

"Toplederne har samtidig svært ved at gennemskue, hvor de skal fokusere deres indsats og hvordan de skal opveje de kortsigtede omkostninger ved bæredygtige investeringer op mod de langsigtede fordele for klimaet. Den kombination forhindrer lederne i at træffe de svære beslutninger, som planeten og de kommende generationer har brug for," siger Anders Dons.

Global vækst og klimamål er ikke modsætninger
Deloitte-undersøgelsen viser samtidig, at selvom klimaforandringerne påvirker topledernes organisationer og interessenter negativt, er der optimisme at spore.

84 procent mener nemlig, at verden vil lykkes med rettidig handling for at modvirke de værste konsekvenser.

Læs også: Brancheorganisation opstiller ti principper for fremtidens klimalederskab

76 procent af de danske topledere giver samtidig udtryk for, at både deres organisationer og den globale økonomi kan fortsætte med at vokse, samtidig med – og ikke til trods for – opnåelse af klimamålene.

”Der sker en langt række positive tiltag på tværs af sektorer, herunder allokering af privat og offentlig kapital. Den omfattende klimabekymring tjener som yderligere tilskyndelse til at øge tempoet for omstillingen. Vi har en enestående mulighed netop nu for at omstille os til en grøn, bæredygtig og retfærdig økonomi for de næste generationer,” slutter Anders Dons.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.05.2026CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

05.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online