Tre løsninger kan være ramme om miljøvenlig shipping

Kombinationen af batteri, hydrogen og ammoniak er den bedste løsning for miljøvenlig shipping i EU, ifølge miljø-ngo.

En kombination af tre løsninger skal gøre EU's shippingindustri grønnere, ifølge analyse fra ngo. Arkivfoto..

19.11.2018

CSR.dk

Den bedste metode til at bekæmpe kulstof-udslip i den europæiske shippingsektor er en kombination af tre løsninger: batteri, hydrogen og ammoniak, vurderer ngo’en Transport & Enviroment (T&E) i ny analyse. Det skriver ShippingWatch.

Læs også: Maersk forbereder sig på mnimering af svovludslip

Benytter skibene batteri, hydrogen og ammoniak, vil elektricitetsbehovet blive halveret sammenlignet med konventionelle brændstoffer som syntetisk metan eller diesel, skriver ngo'en. Der vil stadig skulle produceres 25 procent mere grøn strøm end i dag, men kun det halve af hvad diesel og syntestisk metan kræver. 

Den mest effektive nuværende løsning på at mindske kulstof-udledningen på de korte ruter i Europa er batteriskibe, lyder vurderingen fra ngo’en. Hvorimod de længere ruter vil kræve flydende hydrogen og ammoniak, der er produceret på bæredygtig elektricitet.

Til gengæld advarer de om at forelske sig for meget i drivmidlet LNG. Det er i øjeblikket populært, fordi det hjælper med at overholde de kommende svovlkrav, men det har kun begrænset effekt på CO2-udledningerne. 

Opfordring til EU

Shippingindustrien står for tre procent af den globale CO2-udledning og skibe med forbindelse til EU står for godt 20 procent af denne udledning, vurderer T&E.

"Shipping er det forsømte stedbarn i EU's klimapolitik. Vi bliver nødt til at komme fremad på internationalt niveau, mens praktiske skridt som investeringer i både landbaserede opladestationer og produktion samt infrastruktur til at bunkre hydrogen”, siger Faig Abbasov, shipping officer hos T&E, og tilføjer:

”En strategi om nul-udledning for shipping i EU vil hjælpe med at nedbring forurening, men giver også europæiske selskaber en fordel på det, der vil være nogle af de mest vigtige teknologier i fremtiden”.

Læs også: Havnemyndigheder går sammen i nyt klimaprogram

T&E opfordrer EU til at inkludere denne information, når unionen i slutningen af november offentliggør dekarboniseringsstrategien for 2050. Og opfordrer til at EU også tænker sig om i forbindelse med investeringer infrastukturen for LNG.

"Vi bliver nødt til at undgå at spilde en masse tid og penge på løsninger, der ikke kan levere til shippings dekarbonisering. De største faldgruber er biobrændstoffer, som ikke kan skaleres eller håndhæves bæredygtigt, især i shipping. LNG og syntetisk methan er andre blindgyder på grund af methanlækage og håndhævelsesproblemer," siger Faig Abbasov.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

15.04.2026

Sted

København Ø

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på AI Governance: Praksisnært grundkursus

Arbejder din virksomhed med AI – eller planlægger I at gøre det – og er I i tvivl om, hvordan AI Governance omsættes til konkret praksis?

Dato

15.04.2026

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar April 15, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.04.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle