Tre løsninger kan være ramme om miljøvenlig shipping

Kombinationen af batteri, hydrogen og ammoniak er den bedste løsning for miljøvenlig shipping i EU, ifølge miljø-ngo.

En kombination af tre løsninger skal gøre EU's shippingindustri grønnere, ifølge analyse fra ngo. Arkivfoto..

19.11.2018

CSR.dk

Den bedste metode til at bekæmpe kulstof-udslip i den europæiske shippingsektor er en kombination af tre løsninger: batteri, hydrogen og ammoniak, vurderer ngo’en Transport & Enviroment (T&E) i ny analyse. Det skriver ShippingWatch.

Læs også: Maersk forbereder sig på mnimering af svovludslip

Benytter skibene batteri, hydrogen og ammoniak, vil elektricitetsbehovet blive halveret sammenlignet med konventionelle brændstoffer som syntetisk metan eller diesel, skriver ngo'en. Der vil stadig skulle produceres 25 procent mere grøn strøm end i dag, men kun det halve af hvad diesel og syntestisk metan kræver. 

Den mest effektive nuværende løsning på at mindske kulstof-udledningen på de korte ruter i Europa er batteriskibe, lyder vurderingen fra ngo’en. Hvorimod de længere ruter vil kræve flydende hydrogen og ammoniak, der er produceret på bæredygtig elektricitet.

Til gengæld advarer de om at forelske sig for meget i drivmidlet LNG. Det er i øjeblikket populært, fordi det hjælper med at overholde de kommende svovlkrav, men det har kun begrænset effekt på CO2-udledningerne. 

Opfordring til EU

Shippingindustrien står for tre procent af den globale CO2-udledning og skibe med forbindelse til EU står for godt 20 procent af denne udledning, vurderer T&E.

"Shipping er det forsømte stedbarn i EU's klimapolitik. Vi bliver nødt til at komme fremad på internationalt niveau, mens praktiske skridt som investeringer i både landbaserede opladestationer og produktion samt infrastruktur til at bunkre hydrogen”, siger Faig Abbasov, shipping officer hos T&E, og tilføjer:

”En strategi om nul-udledning for shipping i EU vil hjælpe med at nedbring forurening, men giver også europæiske selskaber en fordel på det, der vil være nogle af de mest vigtige teknologier i fremtiden”.

Læs også: Havnemyndigheder går sammen i nyt klimaprogram

T&E opfordrer EU til at inkludere denne information, når unionen i slutningen af november offentliggør dekarboniseringsstrategien for 2050. Og opfordrer til at EU også tænker sig om i forbindelse med investeringer infrastukturen for LNG.

"Vi bliver nødt til at undgå at spilde en masse tid og penge på løsninger, der ikke kan levere til shippings dekarbonisering. De største faldgruber er biobrændstoffer, som ikke kan skaleres eller håndhæves bæredygtigt, især i shipping. LNG og syntetisk methan er andre blindgyder på grund af methanlækage og håndhævelsesproblemer," siger Faig Abbasov.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

28.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online