Trods vækst tager erhvervsgiganter vigtige skridt i klimakampen

Selv om flere af Danmarks store virksomheder viser store omsætningstal har de også formået at reducere CO2-udledningen de seneste to år. Det viser en kortlægning af Finans. Flere aktører er dog skeptiske overfor virksomhedernes samlede klimaindsats.

Selv om virksomhederne har reduceret CO2-udledningen, er der lang vej igen, hvis man skal indfri Parisaftalen, mener formand. Arkivfoto..

04.08.2022

CSR.dk

Selv om omsætningen for en række af landets største virksomheder er steget med 29 procent de seneste to år, har de også holdt den CO2-udledning, der kommer fra driften, på et uændret niveau.

Foruden Mærsk har danske topvirksomheder reduceret klimabelastningen med 12 procent, viser en kortlægning af de 30 største virksomheders CO2-udledning fra 2019 til 2021, som Finans har foretaget.

Læs også: Bæredygtighed er en hjørnesten i ny DLG-strategi

Selv om det er fornuftige skridt i den rigtig retning, mener flere, at der stadig er langt til målstregen.

Blandt andet Bjarke Møller, direktør i miljøorganisationen Rådet for Grøn Omstilling, som mener, at der skal mere til for at nå de nødvendige reduktioner i 2030.

Sven Beyersdorff, ledende partner i konsulentvirksomheden Nordic Sustainability, deler holdningen.

Læs også: Unilever beskyldes for overdrevent bæredygtighedsfokus

”Mange virksomheder er startet på det hårde arbejde med at nedbringe CO2-udledningen, men bredt set tager virksomhederne stadig ikke de nødvendige skridt. Selv ikke syv år efter Parisaftalen”, siger han til Finans.

Flere eksperter vil også have mere fart på virksomhedernes klimaarbejde. Peter Møllgaard, formand for Klimarådet, mener, at virksomhederne også skal kunne levere absolutte reduktioner, selv om de stiger i omsætning.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

11.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

11.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense