Turisme bidrager mere end forventet til global opvarmning

Forskere har kortlagt den fulde miljømæssige omkostning ved at rejse på turisme, og resultatet er langt værre end frygtet.

Turisme er den hurtigst voksende industri, og det sætter sine aftryk på miljøet. Et nyt studie viser, at turismen er skyld i mere udledning af drivhusgasser end forventet. Arkivfoto. .

16.05.2018

CSR.dk

Især flytransport, cruiseskibe, shopping og middage på restauranter med importerede føde- og drikkevarer er de helt store syndere.

Derfor har forskerne bag studiet et klart budskab, hvis man ønsker at forebygge global opvarmning: Flyv mindre, og betal mere for at gøre din rejse CO2-neutral.

”Vores studie er en øjenåbner. Ikke bare er udledningen af drivhusgasser fire gange så høj, som vi tidligere har estimeret, men den stiger også rigtig meget disse år,” fortæller studiets førsteforfatter, lektor Arunima Malik fra Sydney Institute of Agriculture, i en mail til Jyllands-Posten.

Studiet er netop offentliggjort i det videnskabelige tidsskrift Nature Climate Change, skriver jyllands-posten.dk.

Vi skal stadig rejse
Men selvom turisme er en af de helt store klimasynder, skal vi stadig rejse på ferie.

Det mener Kirsten Halsnæs, der er professor i klima og økonomi ved DTU Management Engineering på Danmarks Tekniske Universitet.

Hun fortæller, at det er vigtigt for både miljøet og verden, at folk fortsætter med at tage på ferie til eksempelvis Thailand, hvor en stor del af den nationale økonomi er baseret på turisme. 

”Derfor er det bedre, at satse på, at turisme kan have en positiv afsmitning på miljøvenlige teknologier og adfærd,” siger Kirsten Halsnæs til Videnskab.dk.

Bæredygtig turisme  
Thaierne skal selv, såvel som befolkningen i andre store turistlande og de turister, som besøger turistlandene, sigte mod en mere bæredygtig turisme, mener Kirsten Halsnæs.

Det kan eksempelvis gøres gennem fokus på bæredygtige hoteller, miljøvenlig transport og lokal mad.

Læs ogsåNy rapport guider turismebranchen til at blive mere cirkulær 

Derudover bør landene hver især profilere sig i forhold til miljøbevidste naturturister i stedet for turister, der foretrækker at købe importerede varer på turistrestauranter, skriver Jyllands-Posten.dk.

- JJK

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København