Unge svenskere trækker regeringen i retten for mangel på klimahandling

Den svenske stat gør ikke nok for at afbøde klimaforandringerne, mener svenske klimabevægelse, der derfor nu vil hive regeringen i retten. I en række europæiske lande er klimabevægelser gået samme vej, og det har båret frugt, påpeger talsperson.

Efter en klimamarch i Stockholm, som er organiseret af Fridays for future, vil stævningen indleveres til Stockholms Tingsrätt. Arkivfoto..

01.12.2022

CSR.dk

De vidtrækkende konsekvenser, som verden mærker på grund af klimaforandringerne, er et højaktuelt emne. Men i Sverige gør politikerne ikke nok for at indføre tiltag for at stoppe dem.

Det mener den svenske klimaorganisation Aurora, som derfor nu lægger sag an mod den svenske stat.

Det skriver Politiken.

Læs også: Den grønne omstilling er i fuld gang i Nordsverige

600 unge, heriblandt klimaaktivisten Greta Thunberg, i står i en underskriftsindsamling bag stævningen, som de vil indlevere til Stockholms Tingsrätt fredag.

Søgsmålet bliver kulminationen på en stor klimamarch i Stockholm, som organisationen Fridays for future har organiseret.

Et større ansvar
Ifølge Ida Elling, talsperson for Aurora, handler søgsmålet om, at den svenske regering skal tage sin del af ansvaret for klimakrisen og sørge for, at man overholder Paris-aftalens 1,5 graders målsætning.

Men hun mener, at man ikke formår at leve op til de nuværende mål – også selvom de ikke tager højde for eksempelvis udenlandsk forbrug og afbrænding af bio-brændstof.

Konkret handler det om de syv mål; levende skov, hav i balance, levende kyst og skærgård, ren luft, levende vådområder, et rigt landbrugslandskab og grundvand af god kvalitet.

En europæisk tendens
Stævningen mod den svenske regering er ikke et enestående eksempel på, hvordan juaren kan være en vej til at ændre klimapolitik.

Læs også: Klimabevægelsen roser regeringsinitiativ om CO2-afgifter i landbruget

I Frankrig, Tyskland og Holland har man brugt samme metode og især i sidstnævnte land har det båret frugt.

Her gik klimabevægelsen Urgandas sag til højesteret, der stadfæstede landsrettens dom om, at den hollandske stat brød den europæiske menneskerettighedskonvention, da den ikke holdt sit løfte om at nedbringe landets CO2-udledninger med 25 procent i 2020.

Og det har gjort en forskel, mener Ida Elling.

”I Holland har man kunnet se, at politikerne har brugt dommen til at kunne tage de ubekvemme beslutninger, som man er nødt til at tage som magthaver. Det bliver også nemmere for dem over for alle de kræfter, som presser på.”

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

21.08.20253H Law

Sponseret

Dokumentation af grønne påstande – hvad kræver loven?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: Buildings

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the building sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

15.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Regulations, Reporting, and Target Setting

Join our upcoming 2025 Webinar Series: As the first webinar in the series, this session will help participants to understand what the latest regulations and requirements mean for their approach to Scope 3 over the short, medium, and long term. Insights from influential bodies, in addition to business case studies, will demonstrate how aligning with the needs of these key stakeholders can justify investment into more effective data collection, stronger collaboration within value chains, and greater transparency in reporting.

Dato

16.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup