Unleash rykker til Singapore i 2018

Innovationseventen Unleash, der blev afviklet for første gang sidste år, skal i 2018 finde sted i Singapore. Dermed fortsætter arbejdet med at udvikle bæredygtige idéer til at løfte FN’s udviklingsmål.

Singapore rummer en befolkning svarende til hele Danmarks på et areal ikke meget større end Bornholm og har dermed nogle unikke bæredygtighedsudfordringer, som deltagerne til Unleash 2018 blandt andet skal beskæftige sig med..

02.01.2018

CSR.dk

Fremtidsplanerne sigtede både mod 2030 som den endelige deadline for SDG’erne, men også på 2018, hvor næste udgave af den danskstartede bæredygtighedsevent skal finde sted. På daværende tidspunkt var man ifølge Henrik Skovby ”i kontakt med syv interesserede byer rundt om i verden”, og det felt blev kort inden nytår barberet ned til en enkelt by.

2018-udgaven af Unleash vil således løbe af stablen i den sydøstasiatiske metropol Singapore i maj og juni, hvor deltagerne skal arbejde med nye temaer og nye bæredygtighedsudfordringer, inspireret af den kompakte bystats kultur.

”Danmark kickstartede dette fantastiske initiativ, og der er ingen bedre partner end Singapore til at tage over. Verdensmålene har ambitionen om at bringe den verden, vi lever i, tættere på den verden, vi gerne vil leve i. Singapore er kendt for fremsyn, drive og evne til at handle. Ved at give stafetten videre til Singapore er jeg sikker på, at Unleash vil tage endnu et vigtigt skridt fremad” sagde statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) i forbindelse med sit første officielle besøg i Singapore.

Sammen med konsulentvirksomhederne Dalberg og Deloitte er Carlsbergfondet eksekverende partnere på Unleash, og her ser man frem til at eventen bliver den globale begivenhed, det hele tiden har været tænkt som.

Læs også: Pharmavirksomhed rapporter direkte på SDG-targets

”Vi har hele tiden ønsket at afholde Unleash i et nyt land, hvert år frem til Verdensmålenes deadline i 2030. Vi oplevede en kæmpe støtte fra det danske samfund og føler, at Singapore repræsenterer værdier som innovation, multikulturalisme og partnerskaber på tværs af sektorer, der alle er en stor del af Unleash’s grundlag” siger Flemming Besenbacher, der er bestyrelsesformand for Unleash samt bestyrelsesformand for Carlsbergfondet og Carlsberg A/S.

Læs mere om UNLEASH 2018 her.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København