UPS-ansattes frivillige arbejde skal skabe fokus på FNs verdensmål

Medarbejderne vil sætte fokus på at arbejde for FNs verdensmål for bæredygtig udvikling og hjælp til samfund, der har oplevet katastrofer. UPS sætter fokus på frivilligt arbejde en hel måned i UPS Global Volunteer Month.

I oktober skal de ansatte i UPS ikke kun udføre det sædvanlige arbejde. Mange af dem skal også ud og arbejde i frivillige projekter. Arkivfoto..

29.10.2018

CSR.dk

For UPS’ medarbejdere er oktober lig med frivilligt arbejde.

I denne måned er det således 16. gang, at UPS Global Volunteer Month bliver afholdt, og i år forventer den amerikanske transportvirksomhed, at næsten 40 procent flere medarbejdere fordelt på fem kontinenter vil deltage i 450 forskellige lokale projekter.

Læs også: UPS afprøver bæredygtig levering i europæiske storbyer

UPS opfordrer samtidig til, at det frivillige arbejde meget gerne må foregå i projekter, der fremmer FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling.

“Vi ser UPS-medarbejdere som verdensborgere, der arbejder på lokale projekter og initiativer, som er vigtige for dem og med opbakning fra The UPS Foundation, deres værktøjer og ressourcer for at skabe en længerevarende forskel. UPS har en rolle at spille i alle de 17 mål for bæredygtig udvikling, og vi forsøger at sætte fokus på, at det arbejde vores medarbejdere leverer hver dag understøtter de mål,” siger Eduardo Martinez, CEO for The UPS Foundation og chef for mangfoldighed og inklusion hos UPS.

På vej mod at opfylde løfte
UPS estimerer, at medarbejderne i løbet af oktober vil bidrage med 375.000 frivillige timer på projekter i Nordamerika, Europa, Latinamerika, Asien og det indiske subkontinent, Mellemøsten og Afrika (ISMEA). I 2017 slog UPS-medarbejderne rekord med 2,9 millioner timer på frivilligt arbejde, hvilket svarer til mere end 80 millioner dollars (over 520 mio. kr.).

Dermed er UPS godt på vej mod at opfylde det løfte, som CEO David Abney gav i 2014 om, at UPS’ medarbejdere ville bidrage med 20 millioner frivillige timer inden udgangen af 2020.

”I Danmark har medarbejderne i UPS allerede lagt 2118 timer i frivilligt arbejde. Det er imponerende at se den entusiasme og engagement, som medarbejderne lægger for dagen. Tilbagemeldingen fra medarbejderne er, at det er meget tilfredsstillende at hjælpe og gøre en forskel for mennesker og projekter”, siger Country Manager UPS Nordic, Frank Jørgensen, der samtidig fortæller, at UPS har støttet Ecco Walkathon d. 13. oktober i Vejle, ligesom man planlægger at støtte Operation Dagsværk i København d. 7. november.

Læs også: UPS på vej med 50 ellastbiler

Tidligere i år annoncerede The UPS Foundation i øvrigt, at de uddeler 2,4 millioner dollars (godt 15 mio. kr.) til ni non-profit organisationer, der opfordrer til globalt frivilligt arbejde. Bevillingerne støtter initiativer, der arbejder med katastrofeberedskab og genopbygning, unges analfabetisme og kompetenceudvikling, samt krigsveteraners træning.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Fra talenter til fremtidens ledere

19.06.2026Sex & Samfund

Sponseret

Ny undersøgelse: Danskerne er de dårligste i Norden til at bruge kondom

CSR.dk

Ny teknologi og dyrere billetter skal få luftfartens klimabelastning ned

CSR.dk

Værktøjer til at håndtere neurodiversitet under udvikling

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

Comwell Hotels

Sponseret

Anerkendelse i fokus: Comwell fejrede Årets Teamplayers og Årets Elever

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

Dansk Standard

Sponseret

DS Bæredygtighedsdag sætter trivsel på dagsordenen

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn