UPS smider 125 mio. i solenergi

Den amerikanske transportgigant vil næsten femdoble sin solkraftkapacitet med en investering på 18 mio. dollars. Udbygningen skal være klar allerede i år.

UPS vil femdoble sin solkapacitet i løbet af 2017. I dag har selskabet solceller installeret fire steder, bl.a. her i Parsippany lidt øst for New York. Foto: UPS.

10.02.2017

CSR.dk

Solenergi skal for alvor til at spille en rolle for det amerikanske distributionsselskab UPS. I løbet af 2017 vil koncernen således investere 18 mio. dollars (godt 125 mio. kr.) i solteknologiudbygninger på mindst otte af sine faciliteter i USA.

Læs også: Lastbiler med solceller – er det fremtiden?

I alt vil det betyde næsten en femdobling af den mængde strøm, UPS i dag genererer fra solenergi, hvilket sender den samlede kapacitet op på lige knap 10 MW, nok til det dække det årlige forbrug i omkring 1200 husstande. Samtidig vil det reducere UPS’ carbonudslip med rundt regnet 8.200 ton årligt.

Med over 2.500 sites på verdensplan er potentialet stort for at fortsætte udbygningerne i de kommende år, og det er da også planen, fortæller director of Facilities Procurement hos UPS, Bill Moir.

”Solteknologi har bevist sit værd som en effektiv og rentabel metode til levere strøm på langt sigt til vores faciliteter. Vi har et betydeligt antal bygninger, der velplacerede i forhold til at installere solpaneler i stor skala og dermed øge vores adgang til bæredygtig energi til vores lokationer og elektriske køretøjer”, siger han.

Konkret vil UPS i løbet af 2017 købe og installere 26.000 solpaneler, alle med en forventet levetid på mindst 25 år. De vil gøre hver enkelt bygning i stand til at forsyne sig selv med omkring halvdelen af den strøm, den bruger på daglig basis.

Læs også: Frankrig vil køre på solceller

Udover vedvarende energi har UPS siden 2009 også investeret over $750 mio. (mere end 5,2 mia. kr.) i forskning og udvikling af alternative brændstoffer og transportformer, bl.a. i sit rullende laboratorium, der eksperimenterer med alt fra ren pedalkraft over elcykler til hybridvogne og biler drevet af fornybar naturgas.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

22.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online