Vedvarende energi vinder frem, imens den sorte energi stadig får milliardstøtte

Selvom den vedvarende energi er i sprudlende vækst, investeres der fortsat milliarder af kroner i energi lavet ved hjælp af afbrænding af kul og olie.

18.11.2020

CSR.dk

Corona-pandemiens nedlukninger har resulteret  i et stærkt reduceret forbrug af energi. Efterspørgslen er faldet med hele 5 procent.

Det skriver Globalnyt.

Samtidig er den vedvarende energi steget med 1 procent og forventes at ende på en 7 procents stigning i alt ved årets afslutning.

”Vedvarende energi trodser vanskelighederne skabt af pandemien, og viser en robust vækst, mens andre energiformer lider,” udtaler direktør i Det Internationale Energiagentur (IEA), Fatih Birol.

Læs også: Kina vil være CO2-neutral i 2060

Kapaciteten for vedvarende energi vokser støt og her har Kina og USA førertrøjen med en forventet forøgelse på 30 procent i 2020.

IEA spår at den grønne energi vil overhale den sorte i 2025.  

Dog viser undersøgelser at verdens 20 største økonomier fortsat poster store summer i den sorte energi. Det er International Institute for Sustainable Development, der har undersøgt G20-landenes statsstøtte til fossile energiformer. Hele 584 milliarder dollar årligt er det blevet til i perioden mellem 2017 og 2019.

”G20-regeringer var i forvejen ikke på vej mod at indfri deres forpligtelser i Paris-aftalen om at stoppe offentlig støtte til fossile brændstoffer inden Covid-19. Nu bevæger de sig desværre den modsatte vej. G20-midler til fossile brændstoffer er sandsynligvis på vej til at forblive på samme niveau eller endda bevæge sig opad igen i 2020 sammenlignet med de seneste par år, hvor vi har set et mindre fald i støtten,” forklarer Anna Gedddes i en pressemeddelelse.

Brasilien, Argentina og Kina bliver vurderet til at være de tre mindst syndige lande i gruppen udenfor OECD.

- MTN

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.03.2026CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C