Vedvarende energi vinder frem, imens den sorte energi stadig får milliardstøtte

Selvom den vedvarende energi er i sprudlende vækst, investeres der fortsat milliarder af kroner i energi lavet ved hjælp af afbrænding af kul og olie.

18.11.2020

CSR.dk

Corona-pandemiens nedlukninger har resulteret  i et stærkt reduceret forbrug af energi. Efterspørgslen er faldet med hele 5 procent.

Det skriver Globalnyt.

Samtidig er den vedvarende energi steget med 1 procent og forventes at ende på en 7 procents stigning i alt ved årets afslutning.

”Vedvarende energi trodser vanskelighederne skabt af pandemien, og viser en robust vækst, mens andre energiformer lider,” udtaler direktør i Det Internationale Energiagentur (IEA), Fatih Birol.

Læs også: Kina vil være CO2-neutral i 2060

Kapaciteten for vedvarende energi vokser støt og her har Kina og USA førertrøjen med en forventet forøgelse på 30 procent i 2020.

IEA spår at den grønne energi vil overhale den sorte i 2025.  

Dog viser undersøgelser at verdens 20 største økonomier fortsat poster store summer i den sorte energi. Det er International Institute for Sustainable Development, der har undersøgt G20-landenes statsstøtte til fossile energiformer. Hele 584 milliarder dollar årligt er det blevet til i perioden mellem 2017 og 2019.

”G20-regeringer var i forvejen ikke på vej mod at indfri deres forpligtelser i Paris-aftalen om at stoppe offentlig støtte til fossile brændstoffer inden Covid-19. Nu bevæger de sig desværre den modsatte vej. G20-midler til fossile brændstoffer er sandsynligvis på vej til at forblive på samme niveau eller endda bevæge sig opad igen i 2020 sammenlignet med de seneste par år, hvor vi har set et mindre fald i støtten,” forklarer Anna Gedddes i en pressemeddelelse.

Brasilien, Argentina og Kina bliver vurderet til at være de tre mindst syndige lande i gruppen udenfor OECD.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.04.2026CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

14.04.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia