Verdens Skove får medhold i klage over Coca Cola

Coca-Cola har misledt forbrugerne i miljøvenlig kampagne, der ifølge Verdens Skove er greenwashing af værste skuffe.

Foto: Verdens Skove..

01.08.2013

CSR.dk

Coca Colas 'plantbottle' blev markedsført på ukorrekte præmisser. Det har en afgørelse fra forbrugerombudsmanden netop fastslået. Foto: Verdens Skove..

”Vi er meget positive over, at Forbrugerombudsmanden er kommet med en udmelding i sagen, og vi noterer os, at vi har fået medhold i samtlige af vores klagepunkter. Coca-Colas lancering af ’plantbottle’ er et af de mest grelle eksempler på greenwash set herhjemme og for at sige det lige ud, så har selskabet i denne kampagne forbrudt sig mod stort set alle punkter formuleret om god markedsføringsskik på miljøområdet”, forklarer talsmand for Verdens Skove Kristian Jørgensen.

Ulovlig markedsføring
I den nu tre år gamle kampagne lancerer Coca-Colas ’plant bottle’ som miljøvenlig baseret på flaskens indhold af genvundet plast og plantemateriale. Men på grund af manglende dokumentation om flaskens påståede miljøgevinst, er der altså tale om ulovlig markedsføring.

”Vi står på kanten af det, man kalder det biobaserede samfund, hvor de fossile kilder erstattes med plantebaserede teknologier. Det lyder umiddelbart godt, men der er talrige eksempler på, at de samlede miljøpåvirkninger af biobaserede produkter kan være rigtig dårlige. Derfor er princippet om at kunne dokumentere miljøpåstande vigtig, og her har Coca-Cola altså fejlet”, siger Kristian Jørgensen.

<p>"Coca-Colas lancering af ’plantbottle’ er et af de mest grelle eksempler på greenwash set herhjemme"</p>

Kristian Jørgensen, talsmand for Verdens Skove

Kristian Jørgensen pointerer vigtigheden af gennemskuelighed i en tid, hvor mange virksomheder gerne vil kalde sig grønne. Det gør det svært for forbrugeren at navigere i en jungle af udbud fra mere eller mindre grønne virksomheder og dermed vide, om man gør noget godt for miljøet eller ej.

Læs også: Tre liter rent vand-kampagne bygger nu brønde i Uganda

For sen afgørelse
Det vækker glæde hos Verdens Skove, at afgørelsen er faldet til miljøorganisationens fordel, men den lange sagsbehandling er problematisk.

”Vi har ved flere lejligheder pointeret behovet for, at markedsføringssager bør have relativ hurtig sagsbehandling, da synderne af falsk etisk og grøn markedsføring vinder markedsandele i den periode, markedsføringen er aktuel. Forbrugerombudsmandens vurdering og eventuelle sanktioner står ikke mål med virksomhedernes gevinst, når kampagnerne er forældede og uaktuelle”, Kristian Jørgensen.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)