Verdens Skove får medhold i klage over Coca Cola

Coca-Cola har misledt forbrugerne i miljøvenlig kampagne, der ifølge Verdens Skove er greenwashing af værste skuffe.

Foto: Verdens Skove..

01.08.2013

CSR.dk

Coca Colas 'plantbottle' blev markedsført på ukorrekte præmisser. Det har en afgørelse fra forbrugerombudsmanden netop fastslået. Foto: Verdens Skove..

”Vi er meget positive over, at Forbrugerombudsmanden er kommet med en udmelding i sagen, og vi noterer os, at vi har fået medhold i samtlige af vores klagepunkter. Coca-Colas lancering af ’plantbottle’ er et af de mest grelle eksempler på greenwash set herhjemme og for at sige det lige ud, så har selskabet i denne kampagne forbrudt sig mod stort set alle punkter formuleret om god markedsføringsskik på miljøområdet”, forklarer talsmand for Verdens Skove Kristian Jørgensen.

Ulovlig markedsføring
I den nu tre år gamle kampagne lancerer Coca-Colas ’plant bottle’ som miljøvenlig baseret på flaskens indhold af genvundet plast og plantemateriale. Men på grund af manglende dokumentation om flaskens påståede miljøgevinst, er der altså tale om ulovlig markedsføring.

”Vi står på kanten af det, man kalder det biobaserede samfund, hvor de fossile kilder erstattes med plantebaserede teknologier. Det lyder umiddelbart godt, men der er talrige eksempler på, at de samlede miljøpåvirkninger af biobaserede produkter kan være rigtig dårlige. Derfor er princippet om at kunne dokumentere miljøpåstande vigtig, og her har Coca-Cola altså fejlet”, siger Kristian Jørgensen.

<p>"Coca-Colas lancering af ’plantbottle’ er et af de mest grelle eksempler på greenwash set herhjemme"</p>

Kristian Jørgensen, talsmand for Verdens Skove

Kristian Jørgensen pointerer vigtigheden af gennemskuelighed i en tid, hvor mange virksomheder gerne vil kalde sig grønne. Det gør det svært for forbrugeren at navigere i en jungle af udbud fra mere eller mindre grønne virksomheder og dermed vide, om man gør noget godt for miljøet eller ej.

Læs også: Tre liter rent vand-kampagne bygger nu brønde i Uganda

For sen afgørelse
Det vækker glæde hos Verdens Skove, at afgørelsen er faldet til miljøorganisationens fordel, men den lange sagsbehandling er problematisk.

”Vi har ved flere lejligheder pointeret behovet for, at markedsføringssager bør have relativ hurtig sagsbehandling, da synderne af falsk etisk og grøn markedsføring vinder markedsandele i den periode, markedsføringen er aktuel. Forbrugerombudsmandens vurdering og eventuelle sanktioner står ikke mål med virksomhedernes gevinst, når kampagnerne er forældede og uaktuelle”, Kristian Jørgensen.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Erhverv
Konference
ESGdag 2026: ESG som strategisk drivkraft for et robust og konkurrencedygtigt erhvervsliv

Kom med til ESGdag 2026 den 29. oktober, hvor Dansk Erhverv og FSR – danske revisorer sætter fokus på, hvordan ESG kan udvikle sig fra et compliance-projekt til en strategisk drivkraft for konkurrenceevne, risikostyring og markedsposition i en post-Omnibus-virkelighed.

Dato

29.10.2026

Tid

13:00

Sted

Axelborg, Vesterbrogade 4a, 1620 København V

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælger en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby