Virksomhed søsætter lånemuligheder til deres ansatte i Indonesien

Virksomhed 24Slides støtter nu deres medarbejdere i pressede økonomiske situationer, så de kan opretholde en anstændig levestandard og undgå dyre banklån.

04.11.2021

CSR.dk

Den B-Corp certificerede virksomhed 24Slides yder nu økonomisk støtte til kollegaer i nødssituationer. 

Det kan være i situationer med husreparationer eller akut sygdom, der ellers kan tvinge nogle ud i dyre banklån.

”Derfor besluttede vi at åbne op for denne mulighed for alle 24Slides-medarbejdere i Indonesien. Vores hensigt er at sikre, at 24Slides medarbejdere kan opretholde en anstændig levestandard og blive støttet i pressede økonomiske nødsituationer”.

”Nødlånsprogrammet ikke er et bankinitiativ. Målet er ikke at låne penge eller få renter af dem, men snarere at have en positiv indflydelse på vores kollegaers liv. Disse lån vil blive givet til nødsituationer eller situationer ud over det sædvanlige, og ikke til daglige udgifter. Dette program er orienteret mod at hjælpe 24Slides medarbejdere ved at fungere både som en form for sikkerhed og spare dem penge fra ekstremt dyre bankinteresser”.

Læs også: Elis fastholder medarbejderne ved at synliggøre deres vej til at nå karrieredrømmene internt i virksomheden

Hver sag vil blive vurderet individuelt, og efter hver persons muligheder vil der blive udformet en realistisk betalingsplan. På denne måde vil enhver person, der vælger at ansøge om nødlånsprogrammet, kunne få trukket betalingen i deres løn, uden at det påvirker deres livskvalitet.

Sammen med lånet vil der blive oprettet et privatøkonomisk kursus via 24Academy, som er virksomhedens uddannelsesplatform med skræddersyede uddannelsesforløb til medarbejdere. Målet er ikke kun at løse akutte problemer, men at hjælpe kollegaer med at planlægge fremad og forbedre deres evne til at klare fremtidige udfordringer. Ved at implementere privatøkonomiske kurser stræber man efter at få en langsigtet effekt frem for blot en engangshjælp.

Initiativet går fint i tråd med virksomhedens fokus på Verdensmål 1 (afskaf fattigdom) og 8 (anstændigt arbejde og økonomisk vækst).

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.08.2026Dagrofa aps

Sponseret

Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

17.08.2026CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

CSR.dk

Nyt logistisk kriseberedskab for Danmarks mest udsatte

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar