104 virksomheder tilslutter sig Bloombergs ligestillingsindeks

Over 100 virksomheder har nu tilsluttet sig Bloombergs ligestillingsindeks, der bl.a. skal hjælpe investorer med at sammenligne virksomheders forpligtelser til ligestilling mellem mænd og kvinder.

Prioriterer man ligestilling og respekt for det enkelte individ, bliver man også bedre til at imødekomme de globale brugeres behov, lyder det fra Fabrizio Freda, adm. direktør for The Estée Lauder Companies, til sustainablebrands.com. Arkivfoto..

30.01.2018

CSR.dk

Over 100 virksomheder fordelt på over 24 lande og 10 sektorer har for nylig tilmeldt sig Bloombergs indledende ligestillingsindeks, Gender-Equality Index (GEI), der måler ligestilling mellem kønnene over intern virksomhedsstatistik, medarbejderpolitikker, ekstern støtte og engagement og kønsbevidste produkttilbud.

Det nye indeks skal supplere Bloombergs eksisterende ESG-tilbud, og hjælpe investorer med at sammenligne virksomhedernes forpligtelser til ligestilling mellem mænd og kvinder på tværs af brancher:

”Flere data og større gennemsigtighed vil gøre det muligt for investorer at træffe bedre beslutninger og hjælpe virksomheder med at forstå deres egne fremskridt i retning af ligestilling mellem mænd og kvinder”, siger Kiersten Barnet, vicedirektør i Bloomberg.

Ifølge data fra dette års GEI-virksomheder, herunder Estée Lauder, Schneider Electric og Bank of America, besidder kvinder 26 procent af  ledende stillinger og 19 procent af direktørposterne.

Læs også: I Australien sælger de ligestillingsobligationer

Flere kvinder med ledende stillinger
Ifølge data fra Bloomberg er antallet af kvinder med ledende stillinger steget 33,5 procent fra 2014 til 2016. Derudover er 65 procent af medlemmerne af indekset på vej til, eller er allerede, at blive medlem af organisationer, der er fortalere for ligestilling:

”Ligestilling og respekt for hver enkelt person er helt integreret i vores virksomhedsværdier. Vores inkluderende kultur opfordrer os til at forsvare, være åbne og anerkende medarbejdernes individualitet, som er med til at hæve vores kollektive kreativitet og innovation På dem måde kan vi bedre imødekomme vores globale forbrugeres behov gennem vores produkter og high-touch service”, siger Fabrizio Freda, adm. direktør for The Estée Lauder Companies, til sustainablebrands.com.

Også hos Bank of America forsøger man at leve op til Bloombergs indeks:

”I vores virksomhed udgør kvinder mere end 50 procent af vores globale arbejdsstyrke, over 40 procent af vores globale ledelse og over 35 procent af vores bestyrelse – det er med til at gøre os til en stærk virksomhed”, siger Sheri Bronstein, Global HR Executive hos Bank of America, til sustainablebrands.com.

Læs også: Virksomheder tager mere socialt ansvar - og det vil de blive ved med

Lederskaber skal hjælpe med at forny og navigere
Ifølge Peter T. Grauer, der er formand for Bloomberg, har man valgt at optage de i alt 104 virksomheder på GEI-indekset for 2018 grundet deres bestræbelser på at skabe arbejdsmiljøer, der understøtter ligestilling mellem mænd og kvinder inden for en bred vifte af brancher:

"Deres lederskab er et vigtigt eksempel, der kan hjælpe alle organisationer med at forny og navigere i den voksende efterspørgsel efter forskellige og mere rummelige arbejdspladser”, siger han til sustainablebrands.com.

Den sektorneutrale Bloomberg GEI følger frigivelsen af Bloomberg Financial Services Gender Equality Index (BFGEI), der blev lanceret i 2016. 2017 BFGEI omfattede 52 finansielle virksomheder med hovedsæde i 17 lande og regioner.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.09.2026CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

24.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart