17 møbelvirksomheder samarbejder om at flytte møbelbranchen i en grønnere retning

Ny møbelkollektion vil vise, at det kan lade sig gøre at komme med et kvalificeret bud på, hvad klimabelastningen er på et møbel.

23.12.2021

CSR.dk

17 møbelvirksomheder lancerer kollektionen ’The Nordic Collection’: En møbelserie bestående af 107 møbler, der alle har fået vurderet deres klimabelastning af virksomheden Målbar.

Det skriver Børsen Bæredygtig.

Samarbejdet mellem de 17 virksomheder skal belyse den klimabelastning, møbelbranchen udgør. Hvert år smider europæerne nemlig 10 mio. ton møbler ud, og under 1 pct. bliver genbrugt ifølge tal fra EU-Kommissionen.

“Der er simpelthen brug for, at købere får bedre mulighed for at vurdere, hvor stor klimabelastningen er fra deres handel og brug af produkterne. Det kalder på en gældende standard på området,” siger Steffen Max Høgh, csr-direktør i møbelvirksomheden Holmris B8 og vært på podcasten Bæredygtig Business, der er initiativtager til ’The Nordic Collection’.

Læs også: Tendens: Fuld sporbarhed spreder sig til forbrugsvarer

Møblerne i kollektionen bliver nogle af de første på markedet, der oplyser kunderne om den specifikke vares CO2-belastning. Ellers har certificeringer været kundernes foretrukne redskab til at foretage det klimavenlige køb. Eksempelvis Svanemærket har vundet indpas i mange forbrugeres bevidsthed. Mærket siger dog ikke noget om produktets klimabelastning.

Det offentlige køber hvert år varer for 380 mia. kr., som regeringen selv anslår resulterer i et klimaaftryk på 12 mio. ton.

Både Steffen Max Høgh og Michael Søgaard Jørgensen, der er lektor ved Aalborg Universitet og forsker i cirkulær økonomi og bæredygtighed fremhæver, at det vil give bonus på miljøkontoen, hvis både staten og de private virksomheder stiller krav til miljømærkninger og samlet klimabelastning, når de køber varer.

Det kan godt være, at de 107 møbler ikke gør en kæmpe forskel, men det handler om at vise, at det kan lade sig gøre at komme med et kvalificeret bud på, hvad klimabelastningen rent faktisk er på et møbel, fortæller Steffen Max Høgh. Han understreger dog, at produktlevetid og genbrug også spiller en central rolle i den samlede klimapåvirkning. 

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.05.2026BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

05.05.2026CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online