Afgifter bremser elbilerne på de danske veje

Udviklingen sker langsommere end ventet for de stadig unge elbiler. Indfasningen af afgifter har medført et markant fald i salget af elbiler i 2016, men regeringen har ikke intentioner om at droppe strategien.

Sidste år vedtog Venstre-regeringen sammen med Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti og Det Radikale Venstre at indfase afgifter på elbiler, først med 20 procent i 2016 og så med 40 procent i 2017. Fra år 2020 er det planen, at elbilerne skal være fuldt beskattede..

08.12.2016

CSR.dk

Selvom Danmark ligger i toppen, når det handler om at producere bæredygtig strøm, sidder vi fast i et noget lavere gear, når det kommer til transportsektorens grønne omstilling, skriver Information.

Læs også: Danmark sakker bagud på elbiler

Siden Venstre-regeringen sammen med Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti og Det Radikale Venstre sidste år vedtog at indfase afgifter på elbiler, først med 20 procent i 2016 og så med 40 procent i 2017, er salget gået kraftigt ned ad bakke. Fra år 2020 er det planen, at elbilerne skal være fuldt beskattede.

I 2015, før afgifternes indtog, blev der solgt 4.523 elbiler i Danmark. Det foreløbige tal for 2016 er 958. Samtidig er 400 elbiler dog blevet af-registreret, hvilket betyder, at den reelle stigning i antallet af elbiler på de danske veje er 558.

”Det betyder så, at elbilerne kommer senere til Danmark end til andre lande omkring os”, siger Søren Jacobsen, chefkonsulent i interesseorganisationen Dansk Elbil Alliance.

Han har svært ved at se, hvilke alternativer Danmark har, når det handler om at nedbringe CO2-udslippet i transportsektoren. Og han frygter, at salget af elbiler vil gå helt i stå, hvis ikke den kommende forhøjelse som minimum bliver udsat.

Læs også: Nyt samarbejde kobler elbiler på elnettet

Ingen udsigt til tilbagetrækning
Da afgifterne blev vedtaget skønnede Skatteministeriet, at salget af elbiler trods prisstigningen ville nå 1.800 i 2016. Selvom salget pt. kun har nået det halve, har Venstre ikke intentioner om at droppe afgifterne.

”Nej, indfasningen af afgifter på elbiler kommer til at fortsætte”, siger Louise Schack Elholm, skatteordfører hos Venstre, til Information. Hun tilføjer:

”Der er ikke finansiering til at fjerne den. Ellers skal pengene jo tages fra de almindelige bilejere”.

På den anden side kan hun ikke sige, hvad der vil ske, når partierne bag forliget i løbet af december mødes for at evaluere dets konsekvenser. Kun at Venstre som udgangspunkt ønsker at holde fast i indfasningen.

At salget af elbiler er faldet drastisk, bekymrer ikke skatteordføreren. Hun udtaler til Information, at Danmark ikke skal drive udviklingen af elbiler, og at hun allerede ser en stor rabat på elbiler, i form af den 20 procents og ikke 100 procents beskatning.

Læs også: Renault på vej med 450 elbiler i København

Hvis planetens temperaturstigningen skal holdes på to grader, som er en del af klimaaftalen fra Cop21, skal der i 2040 køre 700 millioner elbiler rundt på kloden, estimerer det Internationale Energiagentur, IEA. Lige nu peger beregninger fra agenturet dog på, at det tal kun vil nå op på 150 millioner.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.06.2026Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online