Arla glemmer skovrydning i opgørelse af scope 3-udledninger

Mejerikoncernen Arla medregner ikke den klimabelastning, der kommer af at fælde skov til fordel for landbrug. Og det skaber et misvisende billede af koncernens klimaregnskab, mener masterstuderende, som har skrevet afhandling på området.

Alexander Dam Hansen mener, at Arlas udledning fra skovrydning ligger højere end andre fødevareproducenters, da koncernen bruger mere landareal til dyrkning af foder. Arkivfoto..

09.12.2022

CSR.dk

Som flere andre danske virksomheder er mejerikoncernen Arla begyndt at offentliggøre opgørelser af scope 1, 2 og 3-udledningerne.

Og scope 3 fylder klart mest i Arlas klimaregnskab. Ud af koncernens i alt 19.738 millioner kilo CO2 kommer 19.050 af dem fra denne kategori, som indeholder indkøbte varer og tjenesteydelser.

Men opgørelsen er ikke komplet, mener Alexander Damkær Hansen, som har skrevet en afhandling om fødevareproducenters klimarapportering.

Læs også: Kritikken hagler ned over Arla efter lancering af ny kampagne

Han påpeger, at de fleste fødevareproducenter – og Arla – ikke medtager den udledning, der kommer af skovrydningen i eksempelvis regnskoven til fordel for landbrugsmarker.

Det skriver Klimamonitor.

Alexander Dam Hansen estimerer, at skovrydningen til give en ekstra CO2-udledning på omkring 40 procent, men at Arlas aftryk formentlig ligger højere, da de bruger mere landareal end andre fødevareproducenter.

Og det er et problem, at skovrydning ikke bliver medtaget i opgørelsen, fordi det giver et misvisende billede af mejerikoncernens klimaregnskab i forhold til andre producenter – eksempelvis dem, der producerer plantemælk, mener han.

Uklar metode
Klimamonitor har henvendt sig til Arla med kritikken, hvor pressechef Jesper Skovlund i et skriftligt svar fortæller, at man ikke har skovrydning med i opgørelsen, fordi det endnu er usikkert, hvilken metode man skal bruge for at regne på det.

Læs også: Nyt samarbejde skal give Arla en energieffektiv overhaling

Det er Alexander Dam Hansen dog skeptisk overfor. Han medgiver, at er svært at opgøre, men henviser samtidig til fødevareproducenten Mars Incorporated, der har medtaget skovrydning og estimeret udledningen til de førnævnte 40 procent.

Jesper Skovlund skriver dog også til Klimamonitor, at Arla arbejder på at udregne udledningen gennem et ’klimatjekværktøj’. Derudover deltager koncernen i et pilotprojekt, der tester retningslinjerne på området.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup