Nyt samarbejde skal give Arla en energieffektiv overhaling

Grundfos og Arla går nu sammen om at effektivisere og reducere koncernens energiforbrug på tværs af mejerier. Et samarbejde, der har potentiale til energibesparelser svarende til at køre en elektrisk bil 1250 gange rundt om jorden.

Grundfos har installeret nye pumper hos Arlas Westbuty-mejeri i Storbritannien, hvilket kan mindske mejeriets CO2-udledning betydeligt. Foto: Arla Foods..

16.11.2022

CSR.dk

Med en mission om at reducere sin udledning af CO2 med 63 procent er Arla gået sammen med Grundfos om at kigge koncernens 60 inden- og udenlandske mejeriers energiforbrug efter i sømmene.

Konkret skal Grundfos hjælpe Arla med at identificere, rapportere og opnå energireduktioner ved at udskifte pumpesystemer til fordel for højeffektive systemer med avancerede motorer, pumper og styreprogrammer.

Læs også: Ny Arla-kampagne vil fremvise de grønne løsninger

”Vi ser et stort potentiale i at optimere vores drift og vores tilsluttede systemer. Men for at kunne gøre dette, kræver det gode samarbejder med leverandører og partnere, som kan bidrage med deres ekspertise til at forbedre det eksisterende setup. En af disse partnere er Grundfos, hvis store viden om energioptimering, pumpesystemer og -løsninger er afgørende for, at vi kan nå vores ambitioner”, siger David Boulanger, der er chief supply chain officer hos Arla Foods.

I skrivende stund har Grundfos gennemgået to tredjedele af Arlas forskellige anlæg og identificeret årlige besparelser på syv gigawatt-timer – ifølge mejerikoncernen er det en besparelse på 1,2 procent, som svarer til at køre en gennemsnitlig elbil jorden rundt 1250 gange.

Og hos Arlas mejeri i Westbury, Storbritannien, har Grundfos allerede leveret og installeret nye pumper, som ifølge koncernen kan opnå årlige besparelser på 481.800 kWh energi og 194 tons CO2 for mejeriets is- og kølevandssystemer.

Læs også: Kritikken hagler ned over Arla efter lancering af ny kampagne

Ifølge Stéphane Simonetta, group executive vice president og CEO i Grundfos’ industridivision, passer samarbejdet som fod i hose med virksomhedens kernekompetencer.

”Et af vores fokusområder i Grundfos er netop at hjælpe vores kunder og slutbrugere med at reducere energiforbruget og nå deres CO2-udledningsmål”, siger hun.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.05.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels vælger Humdakin som ny leverandør af gæsteprodukter

13.05.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Nytænkt diplomuddannelse skal gøre Danmarks forsyningskæder mere modstandsdygtige

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

Dagrofa aps

Sponseret

Nyt chokoladealternativ rykker ind i Danmarks professionelle køkkener

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus