Arsenal skifter til grøn energi

Gennem et samarbejde med Octopus Energy er fodboldklubben Arsenals hjemmebane i London nu blevet endnu grønnere.

Fodboldklubben Arsenals manager, Arsene Wenger, og adm. direktør, Ivan Gazidis, markerede det grønne skifte sammen med Octopus Energys adm. direktør, Greg Jackson, på hjemmebanen Emirates Stadium. Foto: arsenal.com.

09.08.2017

CSR.dk

Den bæredygtige strategi har længe været en del af den engelske Premier League-klub, og sammen med energiselskabet Octopus Energy har Arsenal gennemført forskellige grønne tiltag. Blandt andet er vandforsyningen på hjemmebanen Emirates Stadium indrettet til at genbruge og spare på vandet, mens bioaffald fra stadionet bliver brugt til at producere energi.

”Det er vigtigt, vi alle gør en indsats, og jeg er meget tilfreds med, at vi har skiftet til grøn energi som et resultat af vores partnerskab med Octopus Energy”, siger Arsenals adm. direktør, Ivan Gaidis.

Octopus Energy sælger 100 procent grøn energi og er en af de største investorer i solenergi i Storbritannien. Energiselskabets adm. direktør, Greg Jackson, fremhæver de økonomiske fordele ved at skifte til vedvarende energikilder:

”Grøn energi er i en omvæltning. Teknologien, der gør det muligt at skabe elektricitet fra vedvarende kilder, er nu så effektiv, at vi kan tilbyde grøn energi til vores kunder, som er billigere end mange ikke-grønne tariffer. Det behøver ikke at koste alverden at være grøn”, siger Greg Jackson.

Læs også: Nu bruger vi flere ressourcer, end Jorden har til rådighed

Arsenal er den første klub i Premier League, der skifter til grøn energi. En af klubbens tidligere spillere har i øvrigt selv gang i et andet grønt initiativ.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe