Beviser på bordet: CPH Lufthavn måler SAFs betydning for luftkvaliteten

I en ny kampagne måler tyske eksperter effekten af bæredygtige brændstoffer (SAF) på luftkvaliteten. Københavns Lufthavn er projektet første testlokation.

Flyene mellem Stockholm og København, der måles på, flyver på 35 procent SAF. Den højeste procentsats for kommercielle fly indtilvidere. PR-foto: Claus Andersen/CPH Lufthavn.

17.02.2023

CSR.dk

Forskere fra det tyske luft- og rumfartscenter DLR har parkeret en varebil fyldt med avanceret måleudstyr ved en gate i Københavns Lufthavn.

Fra det mobile laboratorie måler forskerne luftkvaliteten, når et SAS-fly med 35 procent af det bæredygtige flybrændstof SAF (Sustainable Aviation Fuel) iblandet i brændstoftanken ankommer til København fra Stockholm tre-fire gange dagligt i en periode på tre uger.

”Vi ved, at SAF er med til at mindske CO2-udledningen, men vi vil også gerne vide, om det er godt for den lokale luftkvalitet, ” siger Christian Poulsen, der er driftsdirektør i Københavns Lufthavn.

Læs også: Danske pengetanke i grønt angreb på Shell: ”Handler imod aktionærers interesser”

Når flyet lander i Københavns Lufthavn, måler eksperterne luftkvaliteten, mens flyet er på jorden og kører mellem landingsbanen og gaten. Det er første gang nogensinde, at der bliver foretaget så omfattende målinger i et autentisk lufthavnsmiljø.

“Tidligere forsøgsstudier har vist, at når man anvender blandinger med bæredygtige brændstoffer, reducerer det udledning af partikelemissioner uden ulemper for flydriften,” siger Dr. Tobias Schripp, der er forsker hos DLR, og som leder forsøget.

Vigtig viden for fremtidens luftfart

Der er aldrig tidligere fløjet på så høj en blandingsprocent på en kommerciel rute med passagerer i Danmark. Resultatet af målingerne kommer til at give det hidtil mest detaljerede billede af hvilken effekt brugen af det bæredygtige brændstof har på den lokale luftkvalitet i lufthavnen.

”Det vil være endnu en stor gevinst ved en omlægning af luftfarten til bæredygtige brændstoffer, hvis det viser sig, at det har en positiv effekt på luftkvaliteten at flyve på SAF”, siger Christian Poulsen, driftsdirektør i Københavns Lufthavn.

Læs også: DSV indfører intern CO2-afgift

Når resultatet af målingerne er klar om nogle måneder, kan det får stor værdi for luftfartsbranchen, der arbejder målrettet for en mere bæredygtig omstilling af luftfarten.

Målingerne af luftkvaliteten, når man bruger SAF, er en af mange vigtige aktiviteter i EU-projektet ALIGHT, hvor Københavns Lufthavn er fyrtårnslufthavn. Sammen med 15 europæiske partnere samler CPH erfaringer og viden, så fremtidens løsninger for en mere bæredygtig luftfart kan komme frem i lyset.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

19.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøvurdering af projekter og planer

Dette kursus giver dig viden til juridisk at tackle de udfordringer, som man møder i den nye lov om miljøvurdering af projekter og planer. Du får en oversigt og forståelse for relevante EU-domme, danske domme og klagenævnspraksis.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriationsproces

Dette kursus giver dig et dybdegående kendskab til ekspropriationsprocessen, så du bliver i stand til at gennemføre en ekspropriation på en lovlig og hensigtsmæssig måde.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V