Billund Lufthavn bakker op om bæredygtig luftfart

Billund Lufthavn støtter Brancheforeningen Dansk Luftfarts ide om bæredygtig luftfart. Lufthavnen gør faktisk allerede meget for at kunne indfri målet om at være CO2-neutral i 2020.

Billund Lufthavn vil være CO2-neutral allerede næste år, dels ved at reducere det man kan, og så købe aflad ved bl.a. at købe skov for resten. På sigt vil man dog være reelt CO2-neutral uden aflad. PR-foto..

06.11.2019

CSR.dk

Det forslag støtter Billund Lufthavn op om, men peger samtidig på, at det er vigtigt, at bidraget bliver afbalanceret og bruges på den rigtige måde, så det ikke går ud over væksten for turismen eller erhvervslivet.

”Klimabidraget skal give flyselskaberne et incitament for at understøtte den grønne omstilling, men det må ikke blive for højt. Hvis afgifterne ikke bliver nøje afbalanceret, kan det have en negativ virkning, da flere af flyselskaberne potentielt vil stoppe deres ruter fra Danmark og åbne nye ruter fra andre lande. Dermed bliver CO2’en ikke mindsket, men flyttet fra et sted til et andet”, siger adm. direktør i Billund Lufthavn, Jan Hessellund, og fortsætter:

”Vi sidder som luftfartsbranche og glæder os til at blive inviteret ind som klimapartner af regeringen. Så kan vi i fællesskab finde en god løsning, der taler for grøn omstilling, men som ikke hæmmer hverken turismen eller industrien i Danmark”.

CO2-neutral i 2020
Det er vigtigt for Jan Hessellund at understrege, at Billund Lufthavn bakker op om BDL’s initiativ om at være CO2-neutral i 2020. Derfor har de da også allerede søsat flere grønne projekter i lufthavnen.

”Vi er CO2-neutrale i 2020. Vi kan selvfølgelig ikke reducere alt vores CO2-udledning med det samme, derfor reducerer vi det, vi kan og køber aflad ved bl.a. at købe skov for resten. Rejsen mod en grønnere verden skal jo starte et sted, og vi arbejder med at blive CO2-neutrale, så vi i fremtiden ikke skal købe aflad”, siger han.

Billund Lufthavn bakker blandt andet op om, at der bliver bygget bedre infrastruktur og offentlig transport i byen. I dag har lufthavnen således Danmarks største parkeringsplads med plads til 13.000 biler, hvilket selvfølgelig også medfører et stort CO2-udslip. Derfor vil en bane til Billund ifølge udregninger kunne have en stor indvirkning.

”50 procent af alle passagererne i Billund Lufthavn bliver bragt til og hentet fra lufthavnen. Det giver en dobbelt køretur hver vej. På baggrund af Banedanmarks prognose for banen til Billund har vi regnet ud, at den ville kunne spare over 17 millioner kørte kilometer på de vestdanske veje om året”, siger Jan Hessellund og afslutter:

Læs også: 20 danske kommuner pumper penge i CO2 tunge virksomheder

”Med brug af Concitos udregningstal vil det som minimum nedskære CO2-udslippet fra bilerne med omkring 2100 tons CO2 pr. år”.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Cabi
Webinar
Fra tal til handling – knæk koden til sygefravær

Data om sygefravær kan gøre en stor forskel, når du skal nedbringe sygefraværet. Men hvordan arbejder du som leder konkret og systematisk med tallene, så du opnår mærkbare resultater? Det får du inspiration og værktøjer til på dette webinar.

Dato

19.03.2026

Tid

10:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V