01.11.2022 | Klima, miljø og energi
CSR-rapport: Blåkläder Bæredygtighedsrapport / Sustainability Report 2021
Indhold fra partner Hvad er dette?
Udforsk Blåkläders dugfriske bæredygtighedsrapport 2021.
Udforsk Blåkläders dugfriske bæredygtighedsrapport / sustainability report 2021.
__________________________________
For yderligere information, kontakt venligst:
René Christiansen, country manager, Blåkläder Workwear Danmark, tlf. 21 77 02 94 / Rene.Christiansen@blaklader.com
Presseservice og billeder: Jacob Lange, Lange PR, tlf. 20 76 30 20 / jacob@langepr.dk
Om Blåkläder
Blåkläder, der blev grundlagt i Sverige i 1959, udvikler, producerer og distribuerer arbejdstøj, handsker og sikkerhedssko til alle faggrupper med høje krav til funktionalitet, kvalitet og design. Virksomheden sælger sine produkter i 20 lande, og det danske hovedkontor ligger i Støvring syd for Aalborg. Blåkläder producerer godt tre millioner stykker arbejdstøj på Sri Lanka og i Myanmar om året og lægger meget stor vægt på bæredygtighed – ikke blot i valget af materialer, men hele vejen rundt i forsyningskæden fra produktion til slutkunde. Med 15 datterselskaber i Europa og USA, agenter i Japan, Schweiz og Island og en årlig omsætning på 190 mio. € (2021) er Blåkläder en af verdens førende producenter og det største brand inden for arbejdstøj i Norden. Læs mere på www.blaklader.com.
Denne artikel er en del af temaet I fokus: fremtidens rapportering
Samfund

Ny hypermoderne skofabrik bringer nordiske ledelsesværdier til Sri Lanka
Utraditionelt for Sri Lanka bygger Blåkläders nye skofabrik på nordiske ledelsesprincipper. Det gør den i et forsøg på at introducere de srilankanske ansatte for en alternativ arbejdsgivermodel, der blandt andet skal sikre en lav medarbejderomsætning
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

SIG NEJ TRE GANGE, FØR DU SIGER JA
Genveje til en ansvarlig og bæredygtig produktion findes ikke! Det eneste, der virker, er en søgen efter hele tiden at gøre det lidt bedre. Derfor siger Blåkläder i runde tal nej tre gange, før vi siger ja til et nyt tiltag, der peger i en grøn retning.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Du må godt være besværlig
Når man som virksomhed stiller krav til sine underleverandører, vil man nok uvægerligt blive opfattet som en lille smule besværlig. Vores bud er dog, at det i sidste ende godt kan betale sig af hensyn til miljøet. Udforsk vores bæredygtighedsrapport 2021.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

LEED Platinum og LEED Gold til flere af Blåkläder Workwears fabrikker
VIDEO: Blåkläder Workwears fabrik modtager LEED Platinum som den første i Myanmar. Et vigtigt skridt for en grønsort industri! Udforsk videoen, og stil skarpt på ansvarlig tekstilproduktion.
Indhold fra partner
Samfund

Kvinde-boom i håndværksfagene kræver specialdesignet arbejdstøj
Brancheorganisationen Dansk Byggeri forudser, at hele 28 % af danske håndværkere i bygge- og anlægsfagene vil være kvinder i 2028. Blåkläder har derfor udviklet landets største kollektion af arbejdstøj til kvinder, hvilket skal fremme en #brancheibalance
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Ansvarlig produktion er det næstbedste alternativ til slet ikke at producere
DEBAT: toner om bæredygtighed og tekstilproduktion er løbet lidt af sporet. Set fra min stol handler det ikke om at få forbrugerne til udelukkende at købe ”bæredygtigt” tøj. Skal vi ændre noget i stor skala, er mængder og levetid alfa og omega.
Indhold fra partner