Byggebranchen sætter ind mod klimaforandringerne

Energieffektivitet i byggeriet skal højere op på klimadagsordenen. Med det mål er Dansk Byggeri gået med i et internationalt samarbejde, der skal bidrage til at nå temperaturmålsætningen fra COP21.

Isolering med papiruld er en af de løsninger, der kan forbedre energieffektiviteten i specielt gamle bygninger. Foto: Ulrik Samsøe Figen/Dansk Byggeri.

07.01.2016

CSR.dk

For en lille måneds tid siden sluttede COP21 i Paris med en klimaftale, hvor mere eller mindre hele verden er blevet enige om, at temperaturstigningen som følge af klimaforandringerne skal begrænses til højst 2 grader Celcius, og meget gerne ikke mere end 1,5 grader.

Læs også: Dansk Byggeri frygter for konsekvenserne af lavere klimamål

Hvis det mål skal nås, så skal CO2-udslippet på verdensplan bremses gevaldigt op, og en af de direkte veje til det handler om at mindske energiforbruget, ikke mindst i den vestlige verden. Her spiller byggeriet en vigtig rolle, idet 40 procent af den europæiske energi forbruges i tilknytning til bygninger. 

Derfor er Dansk Byggeri gået ind i et internationalt samarbejde, hvis mål er at bringe energieffektivitet i byggeriet højere op på klimadagsordenen. Det drejer sig om den FN-etablerede organisation Global Alliance for Buildings and Construction, som Dansk Byggeri har tilsluttet sig sammen med den europæiske brancheorganisation FIEC (Fédération de l’Industrie Européenne de la Construction).

Den langsigtede løsning
”Det nye samarbejde er et vigtigt skridt i den rigtige retning, for vi tror på, at vi kan opnå mere ved at arbejde sammen i stedet for hver for sig. Hvis vi skal indfri målene, skal der gøres op med den ”stop-go” politik, som der bliver ført i dag. Den nye handlingsplan er et vigtigt skridt på vejen mod et tættere politisk samarbejde, som ikke fokuserer på den laveste pris her og nu, men i stedet har den bedste langsigtede løsning for øje”, siger direktør i Dansk Byggeri, Michael H. Nielsen, i en pressemeddelelse.

Handlingsplanen han hentyder til er en del af det nye samarbejde, og skal være med til at målrette arbejdet i retning af opfyldelsen af COP21-målene, via en minimering af energiforbruget i bygninger. I den forbindelse har FIEC identificeret 10 delmål, som man vil sigte efter i de kommende år:

  1. Promovere energieffektivitet i det europæiske byggeri 
  2. Styrke byer og områders modstand mod klimaforandringer 
  3. Fremme klimasikret byggeri og anlæg med mindst mulig CO2-udslip 
  4. Tilskynde til innovation i kontrakterne 
  5. Understøtte teknisk og digital innovation 
  6. Fokusere finansiering på bæredygtige projekter 
  7. Styrke koblingsmuligheder mellem eksisterende netværk 
  8. Fremme uddannelse og videreudvikling af kompetencer 
  9. Tilskynde til brug af lavemissions- og genbrugsprodukter 
  10. Tage del den i cirkulære økonomi.

Her ser Michael H. Nielsen gode muligheder for, at danske virksomheder kan bruge deres viden og ekspertise i internationale opgaver.

Læs også: Flere investerer i grøn teknologi

”Det er vigtigt, at der i fremtiden bliver tænkt i helhedsløsninger og ikke kun på enkelte komponenter. Og netop i den sammenhæng har den danske byggebranche meget at byde på, da vi har arbejdet med ambitiøse mål for energieffektivisering af vores bygninger, ligesom vi med vores lange kyststrækning har udfordringerne med fx vandstandsstigninger tæt inde på vores hverdag”, siger han.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

06.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Plastemballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Addressing Emissions Through Business Model Adaptation

This webinar will explore how companies are utilising Scope 3 insights to justify more fundamental business model shifts and transformation. It will demonstrate how leading businesses are realising the deepest emissions reductions through reducing their impact on resource use and regenerating nature, as well as exploring how they first uncovered the potential of these strategies through their Scope 3 insights.

Dato

06.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup