CO2-lagringsteknologi deler vandene

Nyere teknologi gør det muligt at trække drivhusgasser ud af røgen fra forbrændingsanlæg og fabrikker - en metode flere kommunale affalds- og forbrændingsselskaber gerne ser regeringen kigge nærmere på.

Teknologen gør det muligt, at fjerne CO2 fra den røg, der kommer fra forbrændingsanlæg og lagre dem i undergrunden. .

20.01.2020

CSR.dk

Danmark udleder årligt omkring 50 millioner ton CO2 og med regeringens målsætning om 70 procent reduktion af dette, opfodrer flere kommunale affalds- og forbrændingsselskaber, at der prioriteres teknologi, som kan tage CO2 ud af den røg, der kommer fra fabrikker og forbrændingsanlæg. Det skriver DR.

Læs også: De største klimasyndere undgår klimaafgifter

CO2’en skal i stedet lagres i undergrunden på land og under havet i gamle oliefelter eller lignende. Ifølge De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland (GEUS) kan udledningen gemmes i undergrunden i flere millioner år.

”Det geologiske lag, som CO2’en skal pumpes ned i, er samme type lag, som har tilbageholdt olie og gad i millioner af år. Når man pumper CO2 ned i én eller to kilometers dybde, opløses den i det vand, som er sandstenene og bliver dernede. Ganske langsomt vil CO2’en blive omdannet til mineraler og vil aldrig komme op til overfladen”, forklarer Lars Henrik Nielsen, statsgeolog fra GEUS til DR.

Blandede holdninger
Ved at grave CO2’en ned, er der mulighed for at fjerne hovedparten af Danmarks udledning, og løsningen møder positive reaktioner fra blandt andet Concitos direktør, Christian Ibsen, der ser et stort potentiale i metoden.

”Det er helt nødvendigt, at vi kommer i gang med at udvikle lagringsteknologien i tide. Det tager tid, og vi vil først for alvor se effekten af CO2-lagring frem mod 2030, hvis vi går i gang nu. Det er en afgørende investering i fremtiden”, siger han til DR.

Det er dog ikke alle, der mener, at teknologien er den primære løsning på mindre CO2 i 2030. Generalsekretær for Greenpeace i Danmark, Mads Christensen, ser skeptisk på opbevaring af CO2 i undergrunden og mener, at der findes bedre klimatiltag.

”Det handler om at tage fat i nældens rod. Vi skal frem for alt minimere vores affaldsmængde i stedet for at brænde så meget af. Og vi skal bruge vedvarende energi”, siger han til DR.

Dog anerkender han, at CO2-lagring skal spille en rolle, hvis klimaforandringerne fortsat skal bekæmpes.

Læs også: EU’s strukturfonde hjælper virksomheder med grøn omstilling

”Der er ingen tvivl om, at vi skal trække CO2 ud af atmosfæren, ellers kommer vi ikke til at nå klimamålene. Men den billigste og bedste måde at fjerne CO2 på er at give plads til mere natur og skov”, siger Mads Christensen.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Social bæredygtighed i facility management - fra strategi til praksis

Deltag og få indsigt i, hvordan organisationer kan arbejde mere strategisk og systematisk med social bæredygtighed i facility management. Få inspiration fra standarder og forskning, og hør erfaringer fra praksis.

Dato

04.11.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense