EU’s strukturfonde hjælper virksomheder med grøn omstilling

NB Ventilation har netop gennemført en succesfuld grøn omstilling med hjælp fra EU. Nu bliver deres skrot omdannet til møbler og lamper.

Skrot fra nordjysk ventilationsvirksomhed får nu forlænget levetiden og bliver lavet om til lamper og møbler. Foto: Bæredygtige Synergier.

14.01.2020

CSR.dk

Indtil videre har 100 nordjyske virksomheder deltaget i projektet for at blive mere energi- og ressourceeffektive.

En af disse virksomheder er NB Ventilation i Aalborg, der før deltagelsen i projektet var usikre omkring, hvad den grønne omstilling egentlig krævede.

”Det er med til at løfte en virksomhed som vores at deltage i strukturfondsprojekter. Vi kan have nogle visioner, om hvad vi gerne vil, men ved ikke helt, hvordan man gør, og så er det værdifuldt at være sammen med eksperter, som kan løfte os i den rigtige retning”, forklarer Per Højbjerre, direktør i NB Ventilation i Aalborg, til TV2Nord.

Udvikling undervejs
Fondens eksperter arrangerede et samarbejde mellem ventilationsvirksomheden og det socialøkonomiske værksted Råt&Godt i Aalborg. 

Værkstedet bruger fremover resterne fra produktionen i NB Ventilation og to andre virksomheder til en ny lampe- og møbelserie.

NB Ventilation har de seneste år oplevet stor fremgang – omsætningen er fordoblet de seneste fire år. Alligevel har ressourcerne til den grønne omstilling manglet.

Virksomheden gik da også til at starte med udelukkende ind i projektet for at finde et sted, de kunne afsætte deres skrot, men undervejs udviklede det sig:

Læs også: Dansk Metal: Plads til mere cirkulær økonomi i industrien

”Vi gik oprindeligt med i projektet, fordi vi ledte efter nogen, som kunne aftage vores skrot. Men vi fik også hjælp til visionen og til den grønne forretningsmodel, og det var en stor hjælp og har betydning i en virksomhed som vores”, siger Per Højbjerre.

- SMF

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg