EU’s strukturfonde hjælper virksomheder med grøn omstilling

NB Ventilation har netop gennemført en succesfuld grøn omstilling med hjælp fra EU. Nu bliver deres skrot omdannet til møbler og lamper.

Skrot fra nordjysk ventilationsvirksomhed får nu forlænget levetiden og bliver lavet om til lamper og møbler. Foto: Bæredygtige Synergier.

14.01.2020

CSR.dk

Indtil videre har 100 nordjyske virksomheder deltaget i projektet for at blive mere energi- og ressourceeffektive.

En af disse virksomheder er NB Ventilation i Aalborg, der før deltagelsen i projektet var usikre omkring, hvad den grønne omstilling egentlig krævede.

”Det er med til at løfte en virksomhed som vores at deltage i strukturfondsprojekter. Vi kan have nogle visioner, om hvad vi gerne vil, men ved ikke helt, hvordan man gør, og så er det værdifuldt at være sammen med eksperter, som kan løfte os i den rigtige retning”, forklarer Per Højbjerre, direktør i NB Ventilation i Aalborg, til TV2Nord.

Udvikling undervejs
Fondens eksperter arrangerede et samarbejde mellem ventilationsvirksomheden og det socialøkonomiske værksted Råt&Godt i Aalborg. 

Værkstedet bruger fremover resterne fra produktionen i NB Ventilation og to andre virksomheder til en ny lampe- og møbelserie.

NB Ventilation har de seneste år oplevet stor fremgang – omsætningen er fordoblet de seneste fire år. Alligevel har ressourcerne til den grønne omstilling manglet.

Virksomheden gik da også til at starte med udelukkende ind i projektet for at finde et sted, de kunne afsætte deres skrot, men undervejs udviklede det sig:

Læs også: Dansk Metal: Plads til mere cirkulær økonomi i industrien

”Vi gik oprindeligt med i projektet, fordi vi ledte efter nogen, som kunne aftage vores skrot. Men vi fik også hjælp til visionen og til den grønne forretningsmodel, og det var en stor hjælp og har betydning i en virksomhed som vores”, siger Per Højbjerre.

- SMF

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn