COP22 er slut – udviklingen fra Paris fortsætter

Parisaftalen udstak klimakursen for de næste årtier. På COP22 i Marokko benyttede både regeringer og virksomheder lejligheden til at understrege deres engagement og fremlægge en stribe nye initiativer. Tilfredshed fra dansk minister, der peger på store hjemlige muligheder.

UNFCCC-chef Patricia Espinosa (forrest tv.), her sammen med COP22’s præsident, Salaheddine Mezouar (i midten), ved afslutningen på årets udgave af den globale FN-klimakonference. Foto: flickr/COP22.

21.11.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Årets udgave af FN’s store klimakonference, COP22, i Marrakesh i Marokko sluttede i fredags, og selvom konferencen ikke kunne byde på en verdensomspændende og historisk aftale, som det var tilfældet i Paris sidste år, så kom der alligevel meget godt ud af de to ugers aktiviteter, med netop sidste års bredt understøttede aftale som grundlag.

Læs også: Ban Ki-moon: Trump vil også erkende klimaforandringerne

I en længere udmelding gør FN selv status på begivenhederne i den marokkanske storby, og fremhæver at både virksomheder og investorer med interesser i byer og regioner har annonceret nye strategier og forpligtelser, der støtter op om aftalen fra den franske hovedstad.

”Den skelsættende Parisaftale satte kursen og destinationen for den globale klimaindsats. Her i Marrakesh har regeringer understreget, at dette skifte nu er presserende, uundgåeligt og ustoppeligt”, sagde Patricia Espinosa, der er Executive Secretary for FN’s Framework Convention on Climate Change (UNFCC).

Blandt de vigtige initiativer, der blev præsenteret på COP22, kom et fra det såkaldte Climate Vulnerable Forum, der er en gruppe på 43 af verdens fattigste og mest klimasårbare lande. Sammen lancerede de deres Marrakech Vision, der kort fortalt går ud på, at gruppens lande vil opnå CO2-neutralitet et sted mellem 2030 og 2050.

Man er også blevet enige om at arbejde videre med en regelbog, eller brugsanvisning, til Parisaftalen, der skal styrke gennemsigtigheden i landenes indsatser, herunder når det kommer til måling af udslip, klimafinansiering og udvikling/udveksling af teknologi på området. Endelig skal designet af kommunikationen omkring implementeringen af aftalen også udvikles.

Kæmpe eksportpotentiale for danske virksomheder
Netop enigheden om, hvordan Parisaftalens detaljer skal forhandles på plads, har ifølge den danske minister på området været med til at gøre COP22 til en ’vigtig milepæl for at adressere de globale klimaforandringer’.

”På COP22 har vi fået den beslutning, vi havde håbet på, og det er jeg godt tilfreds med. Beslutningen udstikker en klar arbejdsplan for, hvordan Parisaftalen skal forhandles færdigt over de næste par år. Det er en ny tid efter Parisaftalen, og vi skal alle vende os til, at vi ikke længere er sidste skridt fra indgåelsen af en historisk aftale. Vi er ved at tage de første vigtige skridt i implementeringen af Parisaftalen,” siger energi-, forsynings- og klimaminister, Lars Chr. Lilleholt (V).

Han påpeger samtidig de store muligheder for dansk erhvervsliv, der ligger i det fremtidige arbejde med realiseringen af netop Parisaftalen. Det Internationale Energiagentur estimerer således, at der samlet set skal investeres mere end 90.000 mia. kr. frem til 2030 for at opfylde aftalens målsætninger. Det svarer til årlige investeringer på mere end 6.000 mia. kr.

 ”Med Parisaftalen følger et kæmpe eksportpotentiale for danske virksomheder. Dansk Industri vurderer, at eksporten af dansk energi- og klimateknologi til centrale markeder som USA, Kina, Mexico og de øvrige EU-lande kan fordobles fra knap 60 mia. kr. i 2014 til op mod 125 mia. kr. i 2030. Derfor er der afsat ca. 10 mio. kr. til en ny eksportordning på finansloven for 2017. Det skal være med til at placere Danmark i den absolutte superliga for grøn eksport – og gøre vores virksomheder til de foretrukne samarbejdspartnere ude i verden,” siger Lars Chr. Lilleholt.

Mere effektiv og vedvarende energi
Fra forretningsverdenen annoncerede den såkaldte We Mean Business-koalition, at antallet af virksomheder, der har påtaget sig klimamål under dens paraply, er blevet mere en fordoblet siden COP21. I alt har (indtil videre) 490 virksomheder, bl.a. Vestas, Dong Energy, Lundbeck, Volvo, Unilever, Ikea og Novo Nordisk, med et samlet indtægtsgrundlag på over 8,1 billioner dollars (knap 57.000 mia. kr.) forpligtet sig til over 1000 ambitiøse indsatsområder på klimafronten.

Også sammenslutningen Science Based Targets oplevede fremskridt i løbet af COP22. Med Walmart som en af de seneste tilføjelser har initiativet, der er et partnerskab mellem CDP, WRI, WWF Verdensnaturfonden og UN Global Compact, på 1½ år siden sin start fået opbakning fra 200 virksomheder verden over. Samlet repræsenterer de ikke alene omsætninger i multimilliardklassen, men også et drivhusgasudslip på 627 mio. ton CO2-ækvivalenter om året, svarende nogenlunde til udledningerne fra Sydkorea.

På energiområdet forpligtede Philips Lighting og Swiss Re sig til at fordoble deres energieffektivitet og gå med i EP100-kampagnen, der arbejder med virksomheder for at gøres deres energiforbrug som omkostningseffektivt som muligt. Og et andet nyt initiativ, Renewable Energy Buyers Alliance, går i samme retning med et fokus på vedvarende energi, ligesom clean tech også var på dagsordenen.

Læs også: Globalt initiativ skal fremme brugen af miljøvenlige brændstoffer

Med disse og mange andre konkrete udmeldinger i baghånden, tøvede Patricia Espinosa ved COP22’s afslutning da heller ikke med at kalde konference en ”bemærkelsesværdig succes”, der har ”været det, den skulle; en handlingens konference, der har accelereret Parisaftalens fremskridt i forhold til finansiering, nye initiativer, ambitioner og solidaritet mellem nationer og kontinenter”.

Stillehavsøstaten Fiji vil være officiel vært for COP23, der dog vil blive afholdt i tyske Bonn i november 2017.

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

11.03.2025CSR.dk

Eksplosion i greenwashingsager: Ventetiden stiger

11.02.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Mavens Hule 2025 søger fremtidens fødevareiværksættere

04.02.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Governance - nøglen til bæredygtig forretningsværdi.

17.01.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Kinnarps testlaboratorie

14.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Compliance? Skab engagement med DMA.

07.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Rykker SMVbestyrelserne på ESG?

Sustainable Business Solutions bliver en del af Beierholm

16.12.2024Sustainable Business Solutions ApS

Sponseret

25.11.2024CSR.dk

Stærk compliance er grundlaget for at ”go beyond”

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: The EU AI Act: What you need to know - and do

Get an in-depth understanding of the EU AI Act with legal expert Niels Christian Ellegaard. He will provide a comprehensive overview of the regulation, highlight important deadlines, and explain how to approach and manage the EU AI-Act at this stage.

Dato

24.04.2025

Sted

Online

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

24.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, at du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

MäRK
Gå-hjem-møde
B Corps Evolution of Standards: Få et overblik over, hvad det betyder for dig

B Lab offentliggør i april sine nye, opdaterede standarder for, hvad virksomheder skal opfylde, hvis de vil være B Corp. Men hvad betyder det for dig og din virksomhed?

Dato

24.04.2025

Tid

14:00

Sted

Strandboulevarden 66, st, 2100 København Ø

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Reporting Beyond CSRD

- What and How

Dato

25.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

25.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online