CSR Agendaen #4: Branchesamarbejde

Den fjerde udgave af CSR Agendaen er finansieret af branchesamarbejdet REGA og handler om netop branchesamarbejde. Organisationen er repræsenteret ved CSR-chef Lea Marie Juliussen, og med i studiet er også CSR-chef i brancheforeningen Dansk Mode og Tekstil, Pia Odgaard.

27.06.2019

CSR.dk

CSR Agendaen handler denne gang om branchesamarbejder. Vi skal høre om, hvordan man ved at arbejde sammen, i mange tilfælde laver bedre løsninger, end hvis virksomheder arbejder på samme udfordring hver for sig. Og om hvordan man kan løfte flere end sig selv ved at løfte i flok.

Det handler om at samarbejde for at løse sociale og miljømæssige problemer, som man som virksomhed typisk møder alene, men som ofte er ens for alle.

Podcasten er en del af temaet om samarbejde for større impact, som man kan læse på CSR.dk.

CSR Agendaen er denne gange finansieret af branchesamarbejdet REGA, som arbejder for samfundsansvar i restaurationsbranchen. Ved mikrofonerne sidder derfor Lea Marie Juliussen, som er CSR-chef i REGA, og Lea har inviteret Pia Odgaard, som er CSR-chef i brancheforeningen Dansk Mode og Tekstil.

Podcasten er gratis tilgængelig for alle med en smartphone via podcast apps som Apple Podcast, Google Podcasts og Pocket Cast.

Husk også at høre de tidligere udgaver af CSR Agendaen: #3 om Fremtiden for bæredygtigt byggeri, #2 om Partnerskaber, bæredygtighed og innovation, og #1 om Modebranchens forandring.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: samarbejder - vejen til større impact

Fælles løsninger på fælles udfordringer giver større impact og er i mange tilfælde den eneste måde at ændre uhensigtsmæssige markesvilkår. Hvad er tendenserne, hvad er udfordringerne, og hvad er de gode eksempler på brede samarbejder?

Relateret indhold

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K