CSR kan drive innovation

CSR-drevet innovation kan afgøre, hvilke virksomheder der bliver fremtidens vindere og tabere.

09.12.2011

CSR.dk

Det er ikke så svært at få øje på business-casen i CSR, mener Kai Hockerts, associeret professor, CBS. På CSR-konferencen onsdag nævnte han som muligt udbytte: ressourceeffektivitet, mangfoldighed, innovation, differentiering, ’added value’ til produkter, flere kunder, højere pris og kundeloyalitet.

Han brugte BP som et eksempel på et initiativ, der kom til at føre længere end forudset.

Den daværende direktør indførte kvoter i virksomheden, endnu før det var kendt i det øvrige samfund. Alle medarbejdere skulle nedsætte deres CO2-udslip med to procent, hvorefter de afdelinger, der performede bedre, kunne sælge deres kvoter internt. Der var en vis spænding om, hvorvidt det var ingeniørerne med deres tekniske kunnen eller de øvrige, der klarede sig bedst.

Ingeniørerne klarede sig dårligst. De kom først i gang, da de så, at de øvrige afdelinger fik højere bonuser end de selv. Så tog de til gengæld deres kunnen i brug og skabte tekniske løsninger, så de kunne overhale de andre.

Hermed blev en klimastrategi til udvikling af clean-tech og dermed adgang til nye markeder.

Fordel eller ulempe
”De fleste virksomheder ser ikke CSR som en vej til at opnå en konkurrencefordel, men som en begrænsning. Hvis vi har et markedsproblem, så må vi identificere problemet og løse det." Men det er alt for defensivt, mener han. ”Måske skal man genopfinde sin virksomhed, for eksempel henimod udvikling af clean-tech, som i dag er et større marked end for eksempel it. Det er hvad General Electric har sat som mål.”

Han opdeler virksomhederne i tre kategorier: Leaders, runner-ups og followers. De første arbejder i brede termer med risikoreduktion, energieffektivitet, brand og nye markeder, mens de såkaldte runner-ups primært arbejder med risiko og brand. For de sidste er det primært et spørgsmål om at reducere risici.

Han mener, at virksomhedernes CSR kan ende med at vende op og ned på hvilke virksomheder, der dominerer markedet, så de små grønne virksomheder vinder over de store, som er for langsomme og uambitiøse i både klima- og sociale målsætninger.
 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.05.2025CSR.dk

Madspild stiger i Danmark trods EU-mål om reduktion

08.05.2025CSR.dk

Mål uden midler: Københavns Kommunes nye klimamål

08.05.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service Danmark offentliggør årsrapport for 2024

08.05.2025CSR.dk

Esbjerg tager skridt mod grøn milepæl: CO2-terminal skal gøre Danmark til CCS-knudepunkt

08.05.2025Schneider Electric

Sponseret

Drop PLC-korset: Din tidligere fordel er blevet en belastning

07.05.2025CSR.dk

Global grøn opbremsning: Accura mærker konsekvenserne

07.05.2025Schneider Electric

Sponseret

Vil revolutionere datacenterindustrien med ny AI-teknologi

06.05.2025CSR.dk

Ny partner i ESG-redskab peger i retning af strategisk udvikling

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – kom godt i gang!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

12.05.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 30415:2021 - Human resource management — Diversity and Inclusion awareness course for managers

An eight-hour course in two sessions giving a basic overview of diversity and inclusion as covered in ISO 30415:2021

Dato

13.05.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

13.05.2025

Tid

08:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

13.05.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2015 Lead auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

13.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

14.05.2025

Sted

København