Danmark får sin første bæredygtige børnehave

Svendborg Kommune har bygget Danmarks første bæredygtige børneinstitution. Flere bæredygtige institutionsprojekter i Københavnsområdet og i Nordjylland er under opsejling.

Danmarks første bæredygtige og DGNB-certificerede børnehave, 'Humlebien', er blevet opført i Svendborg på Sydfyn..

01.02.2017

CSR.dk

Den første bæredygtige børnehave er åbnet i Danmark, nærmere bestemt i Svendborg på Sydfyn. Institutionen, som går under navnet ’Humlebien’, blev mandag den 30. januar officielt udnævnt til DGNB-certificeret børnehave.

Læs også: Frederiksberg vil sikre bæredygtige bygninger med DNGB

Svendborg Kommune har således skabt en bygning, der både er bæredygtig og økonomisk forsvarlig inden for et kommunalt budget. Og ifølge Svendborgs borgmester, Lars Erik Hornemann (V), har man i kommunen viljen til at indrette sig bæredygtigt og øge livskvaliteten.

Hos Green Building Council, der står bag den nationale bæredygtighedsordning for byggeri og udsteder DGNB-certificeringen, er man ikke i tvivl om værdien af det nye byggeri.

”Det er oplagt at optimere og dokumentere kvaliteten af bæredygtige parametre som indeklima, dagslys og akustik i bygninger, der skal være rammen for indlæring de næste mange år. Det ser vi som et udtryk for, at totaløkonomi er et vigtigt parameter uanset, om man bygger en lille børnehave eller en stor campus”, siger Mette Qvist, som er direktør for Green Building Council Denmark.

Flere bæredygtige institutioner
Den nye børnehave blev præsenteret på konferencen ’Bæredygtige skoler og institutioner’, som fandt sted i Svendborg den 30. januar og var arrangeret af MiljøForum Fyn og Green Building Council.

Her var et af omdrejningspunkterne spørgsmålet om, hvorvidt det offentlige har råd til at lade være med at bygge bæredygtige skoler og institutioner.

Læs også: Lene Espersen: Vi halter bagefter med det bæredygtige byggeri

Ud over ’Humlebien’ blev en række kommende institutionsprojekter fra Københavns Kommune, Frederiksberg Kommune og Region Nord også fremlagt. Formålet var bl.a. at give konferencedeltagerne et indblik i, hvordan man projekterer og opfører bæredygtige skolebygninger, børnehave og bosteder.

- KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

07.09.2026CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

11.09.2026

Sted

Online