Danmark får sin første bæredygtige børnehave

Svendborg Kommune har bygget Danmarks første bæredygtige børneinstitution. Flere bæredygtige institutionsprojekter i Københavnsområdet og i Nordjylland er under opsejling.

Danmarks første bæredygtige og DGNB-certificerede børnehave, 'Humlebien', er blevet opført i Svendborg på Sydfyn..

01.02.2017

CSR.dk

Den første bæredygtige børnehave er åbnet i Danmark, nærmere bestemt i Svendborg på Sydfyn. Institutionen, som går under navnet ’Humlebien’, blev mandag den 30. januar officielt udnævnt til DGNB-certificeret børnehave.

Læs også: Frederiksberg vil sikre bæredygtige bygninger med DNGB

Svendborg Kommune har således skabt en bygning, der både er bæredygtig og økonomisk forsvarlig inden for et kommunalt budget. Og ifølge Svendborgs borgmester, Lars Erik Hornemann (V), har man i kommunen viljen til at indrette sig bæredygtigt og øge livskvaliteten.

Hos Green Building Council, der står bag den nationale bæredygtighedsordning for byggeri og udsteder DGNB-certificeringen, er man ikke i tvivl om værdien af det nye byggeri.

”Det er oplagt at optimere og dokumentere kvaliteten af bæredygtige parametre som indeklima, dagslys og akustik i bygninger, der skal være rammen for indlæring de næste mange år. Det ser vi som et udtryk for, at totaløkonomi er et vigtigt parameter uanset, om man bygger en lille børnehave eller en stor campus”, siger Mette Qvist, som er direktør for Green Building Council Denmark.

Flere bæredygtige institutioner
Den nye børnehave blev præsenteret på konferencen ’Bæredygtige skoler og institutioner’, som fandt sted i Svendborg den 30. januar og var arrangeret af MiljøForum Fyn og Green Building Council.

Her var et af omdrejningspunkterne spørgsmålet om, hvorvidt det offentlige har råd til at lade være med at bygge bæredygtige skoler og institutioner.

Læs også: Lene Espersen: Vi halter bagefter med det bæredygtige byggeri

Ud over ’Humlebien’ blev en række kommende institutionsprojekter fra Københavns Kommune, Frederiksberg Kommune og Region Nord også fremlagt. Formålet var bl.a. at give konferencedeltagerne et indblik i, hvordan man projekterer og opfører bæredygtige skolebygninger, børnehave og bosteder.

- KLZ

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Klar til ISO 45001 revision 2027?

Få overblik over de kommende ændringer

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København