Danmarks største erhvervsorganisation vil have øremærket barsel til mænd

Adm. Direktør for Dansk Industri, Lars Sandahl Sørensen, lægger for første gang nogensinde op til at mænd skal have ret til øremærket barsel og i fremtiden mulighed for mere end de otte ugers orlov, som EU kræver. Det skriver Berlingske.dk.

Adm. direktør for Dansk Industri, Lars Randahl Sørensen, ønsker, at mænd skal have øremærket barsel..

10.12.2019

CSR.dk

Den nyligt tiltrådte direktør for Dansk Industri, Lars Randahl Sørensen, vil have, at det skal være staten og arbejdsmarkedets parter, der bestemmer hvor lang en barsel mænd skal tage, hvis familien ønsker at få den fulde barsel betalt.

Motivationen bag dette ligger i et ønske om at få flere kvindelige ansættelser i den private sektor og give dem større mulighed for at blive forfremmet. En målsætning, der i dag er vanskelig at nå, da kvinderne på nuværende tidspunkt tager 90 procent af barselsorloven.

Læs også: Det blå Danmark mangler arbejdskraft, men har svært ved at tiltrække kvinder

”Vi går simpelthen glip af alt for mange talenter, som udviklingen er i dag. Det er der ikke nogen nemme løsninger på, men øremærket barsel er et greb, jeg ser positivt på, fordi jeg kan se, at det virker”, siger Lars Randahl Sørensen til Berlingske.

Den øremærkede barsel til mænd er ikke den eneste ingrediens, der skal tilsættes opskriften på mere ligestilling mellem kønnene, når det kommer til at tage barselsorloven. Men hvis mænd tager en større bid af barslen, vil det, ifølge Lars Randahl Sørensen, sætte gang i en positiv udvikling, hvor kvinder vil have lettere ved at vende tilbage til arbejdsmarkedet og blive forfremmet.

I den danske lovgivning i dag er der ingen øremærket barsel til mænd, men i stedet ret til to ugers frivillig barselsorlov. Nu har EU til gengæld besluttet at indføre to måneders fædreorlov i alle EU-lande, hvorfor vedtagelsen formentlig træder i kraft i Danmark inden 2022.

Disse to måneder er dog også frivillige, hvilket betyder man mister retten til understøttelse, såfremt man ikke ønsker at benytte sig af de to måneders barsel.

Læs også: Dansk Erhverv og Dansk Industris syn på business casen for CSR

Næstformand i Fagbevægelsens Hovedorganisation, Majbritt Berlau, finder Lars Randahl Sørensens udsagn for interessant og er positivt indstillet på at diskutere en øremærket barsel til mænd.

”Det er et godt grundprincip, hvis man går ind for reel ligestilling i barsel og orlov, at der bliver et lige antal uger til mor og far. Det vil sige, at der er øremærket det samme antal uger til barnets forældre”, siger hun til Berlingske.

Selvom Lars Randahl Sørensen anerkender udfordringen, ser han umiddelbart ingen nemme løsninger og at den øremærkede barsel skal være ét af flere tiltag, der skal sikre mere ligestilling i erhvervslivet.

- HL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.03.2026CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

06.03.2026CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

Dansk topchef: Klimadagsordenen skal frem i rampelyset

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

CSR.dk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V