Danske Bank vil være bæredygtig, men investerer milliarder i olievirksomheder

Data viser, at Danske Bank investerer flere milliarder i virksomheder, der vil udbygge sin produktion af olie og gas. Det sker på trods af, at banken lovpriser Parisaftalen og sætter bæredygtige målsætninger.

Danske Banks chef for aktivt ejerskab fortæller, at investeringer i olievirksomheder er med til at drive dem i en grønnere retning. Arkivfoto..

11.01.2023

CSR.dk

Danske Bank får nu kritik for sine bæredygtige løfter og målsætninger, efter at data, som Mellemfolkelig Samvirke har udarbejdet for Danmarks Radio, viser, at banken investerer omkring 8,4 milliarder kroner i virksomheder, der aktuelt leder efter olie og gas.

Det skriver Danmarks Radio.

Det hænger ikke sammen, mener Steen Vallentin, der er lektor ved Copenhagen Business School og leder af Center for Bæredygtighed.

På sin hjemmeside skriver Danske Bank, at man har tilsluttet sig alliancer, der lever op til Parisaftalen. Men banken investerer samtidig i det norske selskab Equinor, der har planer om at bore efter olie i Wisting-feltet.

Læs også: Rapport: Danske Bank ligger i bunden indenfor klima og biodiversitet

”Officielt set siger Danske Bank, at de støtter Parisaftalens mål. Men i virkeligheden fortsætter de med at investere milliarder i udvidelsen af olie, kul og gas, som er den direkte årsag til, at det bliver meget svært at nå de internationale klimamål,” siger Tim Whyte, der er generalsekretær i Mellemfolkeligt Samvirke, til Danmarks Radio.

Ikke tale om greenwashing
Danmarks Radio har forlagt kritikken for Mads Steinmüller, chef for aktivt ejerskab hos Danske Bank, der anerkender, at en udvidelse af den fossile industri står i modsætning til Parisaftalen.

Han mener dog, at det er gennem investeringer, at banken kan støtte virksomhederne i at gå i en grøn retning, og at de er nøglen til, at samfundet kan ændres.

Organisationen Ansvarlig Fremtid har imidlertid udarbejdet en kortlægning, der viser, at Danske Bank har stemt imod klimaforslag ved en række af olievirksomhedernes generalforsamlinger – heriblandt Shell og Equinor.

Læs også: Halvdelen af danske banker har ikke sat konkrete klimamål

Det tyder på, at banken har en passiv rolle som investor, og det kan minde om greenwashing, vurderer Steen Vallentin.

Det afviser Mads Steinmüller, der fortæller, at banken har stemt imod forslagene, fordi de enten mangler kvalitet, er urealistiske eller bliver for svære at implementere i den givne virksomhed.

Han lægger vægt på, at banken arbejder dagligt med det aktive ejerskab, hvor man har dialog med ledelsen, stemmer ved generalforsamlinger – også for klimaforslag.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia