Rapport: Danske Bank ligger i bunden indenfor klima og biodiversitet

En ny, international rapport placerer Danske Bank i bunden i forhold til strategier, politikker og målsætninger for klima og biodiversitet.

Ifølge rapporten har Danske Bank endnu ikke sat konkrete målsætninger for en reduktion af de finansielle aktiviteters CO2-udledning inden 2030. Arkivfoto..

13.12.2022

CSR.dk

Når det gælder tilgangen til klima og biodiversitet placerer Danske Bank sig næstdårligst sammenlignet med andre store, europæiske banker.

Det er konklusionen i en ny rapport fra nonprofitorganisationen ShareAction, der har rangeret Europas 25 største banker i forhold til deres arbejde med at bekæmpe klimaforandringerne og opretholde biodiversitet.

Det skriver Information.

I undersøgelsen får Danske Bank en overordnet score på 33 procent ud af de mulige point, mens indsatsen for klima får en score på 40 procent og biodiversitet en score på 19 procent.

Læs også: Halvdelen af danske banker har ikke sat konkrete klimamål

"Fuld af smuthuller"
Ifølge Lydia Marsden, en af forfatterne bag rapporten og ansvarlig for undersøgelsen af Danske Bank, ligger en af grundene til bankens placering, at man endnu ikke har en målsætning for at minimere den CO2-udledning, der kommer fra alle bankens finansielle aktiviteter i 2030.

Hun peger også på, at bankens politik for udfasning af fossile brændstoffer er ”fuld af smuthuller”, da den har en såkaldt ”bred struktur i forhold til undtagelser, der kan tillade banken fortsat af finansiere olie- og gasvirksomheder.”

Derudover påpeger Lydia Madsen, at bestyrelsesmedlemmerne ikke modtager obligatorisk uddannelse relateret til klima eller bæredygtighed, og at Danske Bank ikke opstiller bindende krav for sine kunder, når det kommer til produktion af varer som soja og oksekød.

Dog fortæller hun også, at banken gjort en positiv indsats på klimaområdet. Danske Bank har nemlig været en af de første til at sætte mål for en reduktion af konkrete sektorer.

Arbejder på det
Information har forelagt rapporten og kritikken til Danske Bank, og Kristin Parelllo-Plesner, bæredygtighedschef, fortæller i et skriftligt svar, at man i banken har opsat mål for tre af de sektorer, der udleder mest CO2 i porteføljen. Det gælder el, olie, gas og shipping.

Læs også: Danske Bank skruer op for klimakravene til udlånskunder

Derudover fortæller hun, at de er i gang med at sætte mål for andre sektorer, men der mangler på nuværende tidspunkt metoder, hvor man effektivt kan reducere udledningen – eksempelvis i landbrugssektoren.

I forhold til Lydia Madsens smuthulskritik, skriver bæredygtighedschefen, at banken har opstillet tiltag, der ikke er til at finde i den eksterne politik. Man har eksempelvis ingen lånfristede lån til virksomheder, der producerer olie og gas i såkaldte skrøbelige egne.

Hun oplyser desuden, at arbejder på uddannelsesområdet, og at banken er i gang med at kigge låne- og investeringsporteføljerne igennem for at vurdere niveauet for biodiversitet.

Danske Bank har også tilmeldt sig et biodiversity pledge, der skal forpligte banken til at sætte biodiversitetsmål inden 2025, lyder det.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

26.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne fællesskaber kan nedbringe danskernes CO2-aftryk markant

25.11.2025CSR.dk

Forskere vil skabe mad ud af den blå luft

25.11.2025Klimaklar

Sponseret

Hovmand vinder talenterne med grøn omstilling og ansvarlighed

21.11.2025CSR.dk

DI-topchef efterlyser handling bag klimaambitioner

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Sådan rapporterer du effektivt med VSME-standarden

I dette 45-minutters webinar kan du blive klogere på den frivillige standard målrettet til virksomheder, der ønsker at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Dato

27.11.2025

Tid

10:05

Sted

Teams

Dansk Standard
Event
DS Bæredygtighedsdag

Hvordan prioriterer man bæredygtighed i en brydningstid? Til DS Bæredygtighedsdag sætter vi fokus på, hvordan virksomheder kan stå fast på deres principper i en foranderlig verden – og hvorfor bæredygtighed stadig er en strategisk fordel.

Dato

27.11.2025

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard, Gôteborg Plads 1, 2150 Nordhavn og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

28.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 28. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

28.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom