Danske virksomheder skal satse store penge på grøn omstilling

For at nå i mål med den grønne agenda skal dansk erhvervsliv potentielt investere flere milliarder. Samtidig kan coronakrisen gøre det vanskeligere for dem at tage chancer på nye og ukendte teknologier. Det vurderer en ny analyse.

Hvis den grønne omstilling skal realiseres skal danske virksomheder turde investere i teknologier, der f.eks. ikke er færdigudviklede endnu. .

27.05.2020

CSR.dk

400 milliarder kroner. Det er så mange penge danske virksomheder skal merinvestere for at nå i mål med den grønne omstilling. Det konkluderer en analyse af Boston Consulting Group og tænketanken Axcelfuture, som Finans har rapporteret på. 

Læs også: Grønne investeringer gør det godt under corona

Og med coronakrisen, der har gjort livet surt for aktører verden over, kan virksomheder nu være mere påpasselige med hvad de investerer i, vurderer Jens Hjarsbech, seniorøkonom i Axcelfuture. 

“Før krisen var der måske en tendens til, at virksomhederne godt kunne slå lidt mere ud med armene. Det er ændret med ét slag nu. Når der er krise, er det kun absolut rentable investeringer, der bliver gennemført. Samlet set betyder det nok, at vi står til at tabe et år eller to i forhold til den ret ambitiøse målsætning i den grønne omstilling”, siger han til Finans. 

CO2-afgifter skal nudge på vej 
Analysen viser endvidere, at rentable eller kommende teknologier i denne kategori kan reducere CO2-udledningen med omkring 10 millioner tons - hvilket imidlertid kun er cirka halvdelen af, hvad det kræver for at nå regeringens mål om en 70 procents minimering inden 2030. 

Den resterende halvdel skal findes ved teknologier, der i dag ikke ses som rentable eller slet ikke er færdigudviklede. 

En måde at presse danske virksomheder til at investere i disse teknologier kan f.eks. være højere afgifter på CO2. Det foreslår Klimarådet, De Økonomiske Vismænd, OECD, Den Internationale Valutafond samt flere regeringspartier. 

Læs også: DI: Talrige virksomheder planlagde grønne investeringer før coronakrisen

Ifølge finansminister Nicolai Wammen (S) er det ikke hensigtsmæssigt at indføre afgifter set i lyset af erhvervslivets tilstand pt. Dog udelukker ministeren ikke, at det kan komme på tale på et senere tidspunkt. Lige nu skal man i stedet fokusere på at skabe arbejdspladser, mener han. 

- HCL

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online