Datacentre skal være en del af den grønne omstilling

Datacentrenes indtog i Danmark skal være en del af løsningen og fremdriften af grøn energi, lød det fra flere sider, da Dansk Fjernvarme indbød til debat på Folkemødet på Bornholm.

Spørger man Datecenter Industriens direktør Henrik Hansen, er investorerne meget fokuserede på vedvarende energi, hvorfor fremtidige datacentre - her Facebooks ved Odense - skal tænkes ind som en del af løsningen for den grønne omstilling. Illustration: Facebook.

28.06.2017

CSR.dk

Her deltog Datacenter Industriens direktør Henrik Hansen i panelet, hvor han allerede i debattens første indlæg fastslog, at både Invest in Denmark og hans egen organisation er klar til at tage imod og møde den store interesse for at etablere sig i Danmark.

Debatten kredsede også om datacentrenes store strømforbrug. Selvom det har været fremført, at datacentrene kan medføre en stigning i kulforbrug til elproduktion, pegede Henrik Hansen imidlertid på, at datacentre er en del af løsningen for den grønne omstilling:

”Investorerne er meget fokuserede på vedvarende energi, og de slår på en grøn profil som en vigtig del af deres image. Så datacentrene skal tænkes ind som en del af løsningen”, understregede han.

Nye datacentre kræver udbygning af grøn strøm
I sin seneste rapport har formand for Klimarådet Peter Birch Sørensen peget på, at nye datacentre kræver yderligere fart på udbygningen med grøn strøm:

”Hvis vi øger strømforbruget med anslået 14 procent fra nye datacentre, så skal der ske yderligere udbygning af vedvarende energi. Når vi øger energiforbruget, er vi også forpligtet til at øge andelen af vedvarende energi for at nå vores klimamål”, fastslog han.

Til debatten var der også bred enighed om, at datacentrene åbner nogle muligheder, for eksempel ved at lægge yderligere bund under den grønne omstilling.

Og hos Energinet.dk ser man heller ingen problemer i at levere de store strømmængder og balancere nettet – også med langt mere grøn strøm fra vindmøller.

Kan datacentres elregning koste forbrugere?
Under debatten diskuterede man også myten om, at datacentrene får strømmen til så lav en pris, at en del af elregningen kan ende med at koste de almindelige forbrugere.

Her blev det imidlertid slået fast, at datacentre får samme rabat som andre store strømforbrugere, og udfasning af PSO-afgifterne vil også komme til at gavne datacentrene – ligesom det er tilfældet i det øvrige erhvervsliv:

”Men husk på, at datacentre stadig er meget motiverede for lavere el-forbrug – selvom afgifterne bliver lavere – fordi strømforbruget er så højt” sagde Henrik Hansen og fortsatte:

Læs også: Alle skal have del i fordelene ved globalisering

”Derfor skal vi også involvere dem i grønne projekter med strømproduktion og udnyttelse af overskudsvarmen. Her er endnu et område, hvor danske virksomheder har potentiale til at udvikle og eksportere know how og teknologi”.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online