Datacentre skal være en del af den grønne omstilling

Datacentrenes indtog i Danmark skal være en del af løsningen og fremdriften af grøn energi, lød det fra flere sider, da Dansk Fjernvarme indbød til debat på Folkemødet på Bornholm.

Spørger man Datecenter Industriens direktør Henrik Hansen, er investorerne meget fokuserede på vedvarende energi, hvorfor fremtidige datacentre - her Facebooks ved Odense - skal tænkes ind som en del af løsningen for den grønne omstilling. Illustration: Facebook.

28.06.2017

CSR.dk

Her deltog Datacenter Industriens direktør Henrik Hansen i panelet, hvor han allerede i debattens første indlæg fastslog, at både Invest in Denmark og hans egen organisation er klar til at tage imod og møde den store interesse for at etablere sig i Danmark.

Debatten kredsede også om datacentrenes store strømforbrug. Selvom det har været fremført, at datacentrene kan medføre en stigning i kulforbrug til elproduktion, pegede Henrik Hansen imidlertid på, at datacentre er en del af løsningen for den grønne omstilling:

”Investorerne er meget fokuserede på vedvarende energi, og de slår på en grøn profil som en vigtig del af deres image. Så datacentrene skal tænkes ind som en del af løsningen”, understregede han.

Nye datacentre kræver udbygning af grøn strøm
I sin seneste rapport har formand for Klimarådet Peter Birch Sørensen peget på, at nye datacentre kræver yderligere fart på udbygningen med grøn strøm:

”Hvis vi øger strømforbruget med anslået 14 procent fra nye datacentre, så skal der ske yderligere udbygning af vedvarende energi. Når vi øger energiforbruget, er vi også forpligtet til at øge andelen af vedvarende energi for at nå vores klimamål”, fastslog han.

Til debatten var der også bred enighed om, at datacentrene åbner nogle muligheder, for eksempel ved at lægge yderligere bund under den grønne omstilling.

Og hos Energinet.dk ser man heller ingen problemer i at levere de store strømmængder og balancere nettet – også med langt mere grøn strøm fra vindmøller.

Kan datacentres elregning koste forbrugere?
Under debatten diskuterede man også myten om, at datacentrene får strømmen til så lav en pris, at en del af elregningen kan ende med at koste de almindelige forbrugere.

Her blev det imidlertid slået fast, at datacentre får samme rabat som andre store strømforbrugere, og udfasning af PSO-afgifterne vil også komme til at gavne datacentrene – ligesom det er tilfældet i det øvrige erhvervsliv:

”Men husk på, at datacentre stadig er meget motiverede for lavere el-forbrug – selvom afgifterne bliver lavere – fordi strømforbruget er så højt” sagde Henrik Hansen og fortsatte:

Læs også: Alle skal have del i fordelene ved globalisering

”Derfor skal vi også involvere dem i grønne projekter med strømproduktion og udnyttelse af overskudsvarmen. Her er endnu et område, hvor danske virksomheder har potentiale til at udvikle og eksportere know how og teknologi”.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.06.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

05.06.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online