Datacentre skal være en del af den grønne omstilling

Datacentrenes indtog i Danmark skal være en del af løsningen og fremdriften af grøn energi, lød det fra flere sider, da Dansk Fjernvarme indbød til debat på Folkemødet på Bornholm.

Spørger man Datecenter Industriens direktør Henrik Hansen, er investorerne meget fokuserede på vedvarende energi, hvorfor fremtidige datacentre - her Facebooks ved Odense - skal tænkes ind som en del af løsningen for den grønne omstilling. Illustration: Facebook.

28.06.2017

CSR.dk

Her deltog Datacenter Industriens direktør Henrik Hansen i panelet, hvor han allerede i debattens første indlæg fastslog, at både Invest in Denmark og hans egen organisation er klar til at tage imod og møde den store interesse for at etablere sig i Danmark.

Debatten kredsede også om datacentrenes store strømforbrug. Selvom det har været fremført, at datacentrene kan medføre en stigning i kulforbrug til elproduktion, pegede Henrik Hansen imidlertid på, at datacentre er en del af løsningen for den grønne omstilling:

”Investorerne er meget fokuserede på vedvarende energi, og de slår på en grøn profil som en vigtig del af deres image. Så datacentrene skal tænkes ind som en del af løsningen”, understregede han.

Nye datacentre kræver udbygning af grøn strøm
I sin seneste rapport har formand for Klimarådet Peter Birch Sørensen peget på, at nye datacentre kræver yderligere fart på udbygningen med grøn strøm:

”Hvis vi øger strømforbruget med anslået 14 procent fra nye datacentre, så skal der ske yderligere udbygning af vedvarende energi. Når vi øger energiforbruget, er vi også forpligtet til at øge andelen af vedvarende energi for at nå vores klimamål”, fastslog han.

Til debatten var der også bred enighed om, at datacentrene åbner nogle muligheder, for eksempel ved at lægge yderligere bund under den grønne omstilling.

Og hos Energinet.dk ser man heller ingen problemer i at levere de store strømmængder og balancere nettet – også med langt mere grøn strøm fra vindmøller.

Kan datacentres elregning koste forbrugere?
Under debatten diskuterede man også myten om, at datacentrene får strømmen til så lav en pris, at en del af elregningen kan ende med at koste de almindelige forbrugere.

Her blev det imidlertid slået fast, at datacentre får samme rabat som andre store strømforbrugere, og udfasning af PSO-afgifterne vil også komme til at gavne datacentrene – ligesom det er tilfældet i det øvrige erhvervsliv:

”Men husk på, at datacentre stadig er meget motiverede for lavere el-forbrug – selvom afgifterne bliver lavere – fordi strømforbruget er så højt” sagde Henrik Hansen og fortsatte:

Læs også: Alle skal have del i fordelene ved globalisering

”Derfor skal vi også involvere dem i grønne projekter med strømproduktion og udnyttelse af overskudsvarmen. Her er endnu et område, hvor danske virksomheder har potentiale til at udvikle og eksportere know how og teknologi”.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026CSR.dk

Vinhandler giver kunder adgang til estimerede CO₂-data på tusindvis af produkter

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online