De danske møbelvirksomheder fokuserer i højere grad på cirkulær økonomi

Den cirkulære økonomi er i stigende grad blevet et konkurrenceelement i møbelbranchen i Danmark, viser en ny rapport.

Der indtænkes i stigende grad cirkulære principper i den danske møbelindustri..

18.12.2018

CSR.dk

Den danske møbelbranche har i flere år fokuseret på bæredygtighed, grønne certificeringer og social ansvarlighed. Det har medført, at bl.a. cirkulær økonomi og ansvarlig produktion er blevet en stor konkurrencefaktor, som vil vokse i fremtiden, ifølge en ny rapport. Det skriver 365design.dk.

Læs også: Ikea Danmarks varehuse er nu 100 procent selvforsynende med grøn strøm

Rapporten, der er lavet af Lifestyle & Design Cluster, indeholder bl.a. informationer om, hvordan danske virksomheder kan udnytte den cirkulære økonomi-trend.

I rapporten udtaler CEO for Kvadrat og medlem af regeringens Advisory Board for cirkulær økonomi, at der pt. er en stor mulighed for, at designbranchen i Danmark som helhed har muligheden for at stille sig stærkt, hvis de skaber flere cirkulære løsninger.

Derudover fremgår det i rapporten, at nonprofitorganisationen Ellen MacArthur Foundation estimerer, at Danmarks BNP potentielt kan stige med 0,8-1,4 procent i 2035, hvis cirkulær økonomi indtænkes.

En generel bæredygtig attitude i branchen
Flere danske virksomheder arbejder med cirkulær økonomi, også selv om de svare, at de ikke gør, ifølge rapporten. Og det kan skyldes, at virksomhederne helt automatisk har en sund holdning til de ressourcer, som de har til rådighed, hvormed de allerede indtænker bæredygtighed uden at være bevidste om det.

Herunder svarer 62 procent af møbelvirksomhederne, at de i løbet af de sidste to år har forsøgt at nedbringe mængden af restprodukt fra deres produktion. Derudover svarer 44 procent at de opererer med en vedligeholdelsesservice, og 40 procent svarer, at de gør brug af genbrugsmaterialer i produktionen.

Læs også: Bæredygtige offentlige indkøb skal drives af innovation og samarbejde

En af de største udfordringer ved at inkorporere den cirkulære tankegang er ifølge rapporten at finde samarbejdspartnere og underleverandører, der lever op til de bæredygtige principper.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J