"Det kan betale sig i længden, vi skylder miljøet det, og vi vil gerne”

Med støtte fra EU er PA Savværk på Sydfyn godt i gang med en grøn omstilling, der skal fremtidssikre virksomheden.

29.01.2021

CSR.dk

Hos PA Savværk i Korinth på Sydfyn arbejder de med grøn omstilling af flere årsager, skriver Fredericia AVISEN. 

”Det kan betale sig i længden, vi skylder miljøet det, og vi vil gerne”, lyder det fra direktør Kim Axelsen, som har drevet familiefirmaet siden 2006.

Virksomheden har netop gennemført en omfattende cradle-to-cradle-certificering igennem EU-projektet ”Øget vækst gennem cirkulære forretningsmodeller i SMV’er” (CØ SMV). I projektet har de ligeledes arbejdet med målinger af materialeforbrug og den samlede CO2-belastning i virksomhedens produkter.

Læs også: JBS lancerer undertøjslinje i FSC-certificeret bambusviskose

”Vi har i 10 år haft bæredygtighedsstemplet FSC på råtræet, men vi vil gerne rundt om hele forretningen og vise kunderne, præcist hvordan produktet er blevet til, og hvor meget CO2-belastning, kunderne kan spare miljøet for ved at købe vores produkt”, forklarer Kim Axelsen.

Projektet har ført virksomheden i en grønnere retning på en lang række områder. Virksomheden kører nu på 100 procent grøn strøm og der arbejdes på en bedre udnyttelse af restprodukter. Ambitionen er også at være i stand til at genanvende fx gamle plankegulve og lade dem indgå i et lukket kredsløb. Savværket lancerer derudover produkter af nåletræ, der gror cirka dobbelt så hurtigt som løvtræer – hvorved der bindes mere CO2.

Interesserede virksomheder kan søge om tilskud til at få udviklet en cirkulær forretningsmodel i Grøn Cirkulær Omstilling ved at besøge dette link

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.12.2025Dansk Standard

Sponseret

Forslaget til ISO 9001 oversat til dansk

03.12.2025CSR.dk

Tobaksindustrien har solidt fodfæste i dansk politik, viser ny opgørelse

02.12.2025CSR.dk

Grønne løsninger i fællesskab: Kommuner og erhvervsliv skubber omstillingen frem lokalt

01.12.2025BSR

Sponseret

Effective Stakeholder Engagement: Ensuring Internal Company Alignment

01.12.2025CSR.dk

LEGO kæmper med at gøre klodsen grøn

28.11.2025CSR.dk

EU lemper og udskyder banebrydende afskovningslov

28.11.2025CSR.dk

Over halvdelen af LEGO’s indpakning er nu papirbaseret

27.11.2025CSR.dk

Global undersøgelse: Byer verden over flytter sig væk fra kysten på grund af klimarisici

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle