"Det kan betale sig i længden, vi skylder miljøet det, og vi vil gerne”

Med støtte fra EU er PA Savværk på Sydfyn godt i gang med en grøn omstilling, der skal fremtidssikre virksomheden.

29.01.2021

CSR.dk

Hos PA Savværk i Korinth på Sydfyn arbejder de med grøn omstilling af flere årsager, skriver Fredericia AVISEN. 

”Det kan betale sig i længden, vi skylder miljøet det, og vi vil gerne”, lyder det fra direktør Kim Axelsen, som har drevet familiefirmaet siden 2006.

Virksomheden har netop gennemført en omfattende cradle-to-cradle-certificering igennem EU-projektet ”Øget vækst gennem cirkulære forretningsmodeller i SMV’er” (CØ SMV). I projektet har de ligeledes arbejdet med målinger af materialeforbrug og den samlede CO2-belastning i virksomhedens produkter.

Læs også: JBS lancerer undertøjslinje i FSC-certificeret bambusviskose

”Vi har i 10 år haft bæredygtighedsstemplet FSC på råtræet, men vi vil gerne rundt om hele forretningen og vise kunderne, præcist hvordan produktet er blevet til, og hvor meget CO2-belastning, kunderne kan spare miljøet for ved at købe vores produkt”, forklarer Kim Axelsen.

Projektet har ført virksomheden i en grønnere retning på en lang række områder. Virksomheden kører nu på 100 procent grøn strøm og der arbejdes på en bedre udnyttelse af restprodukter. Ambitionen er også at være i stand til at genanvende fx gamle plankegulve og lade dem indgå i et lukket kredsløb. Savværket lancerer derudover produkter af nåletræ, der gror cirka dobbelt så hurtigt som løvtræer – hvorved der bindes mere CO2.

Interesserede virksomheder kan søge om tilskud til at få udviklet en cirkulær forretningsmodel i Grøn Cirkulær Omstilling ved at besøge dette link

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026CSR.dk

Total Energies får grønt lys til at undersøge CO2-lagring i den danske Nordsø

19.01.2026CSR.dk

Miljøministeriet: Forbud er den mest effektive vej til rent drikkevand

19.01.2026CSR.dk

Sådan kan gensalg blive en grøn løftestang i modebranchen

16.01.2026CSR.dk

Nyt risikobillede skaber nye opgaver i virksomhederne

15.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG skal kunne mærkes på bundlinjen og i driften

15.01.2026CSR.dk

Ekstremt vejr presser forsikringsbranchen: Kan bringe hele økonomier i krise

14.01.2026CSR.dk

Mærsk vil undersøge ethanol som grønt brændstof og mindske afhængighed af Kina

12.01.2026CSR.dk

Samsung Chef: Techbranchen står i tillidskrise midt i AI-kapløbet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – sådan kommer I i gang med den nye VSME-standard

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

22.01.2026

Sted

Odense