Digitalisering udgør stort grønt potentiale, men det udnyttes ikke i høj nok grad, mener eksperter

Ifølge regeringens Digitaliseringspartnerskab går vejen til et grønnere Danmark igennem teknologi og digitalisering. Men kun en femtedel af virksomhederne arbejder strategisk med digitalisering, viser undersøgelse.

01.12.2021

CSR.dk

Digitalisering og anvendelse af data er en central forudsætning for fortsat vækst, velstand og grøn omstilling, men det er langt fra alle virksomheder, der har netop digitalisering som en del af deres bæredygtighedsstrategi.

Det viser en ny undersøgelse kaldet ’ IT i praksis®’ foretaget af Rambøll og Dansk IT. Undersøgelsen bygger på data fra de 1.000 største virksomheder i Danmark.

Det skriver Altomteknik.dk

I undersøgelsen fandt man ud af at 46 procent betragter bæredygtighed som en strategisk topprioritet, og 63 procent har inkorporeret bæredygtighed i deres forretningsstrategi.

Alligevel er det kun 21 procent der ser digitaliseringen som en metode til at sende virksomhedens i en grønnere retning.

Læs også: Front­kæm­per for grøn om­stil­ling: Data er alt­af­gø­ren­de, hvis cir­ku­lær øko­no­mi skal opnås

”Der er altså et stort uudnyttet potentiale for danske virksomheder her, som har alt for lidt fokus på potentialerne i ny teknologi, bedre brug af data og digitalisering i den grønne omstilling. For sandheden er, at der i dag er så mange modne teknologier og datadrevne løsninger (f.eks. IoT, sensorer, 3D-print, kunstig intelligens, mm), der kan bruges til både at optimere forretningen og nedbringe den enkelte virksomheds klimaaftryk, men mindst lige så vigtigt til, at Danmark når vores fælles mål om 70 pct. CO2-reduktion inden 2030. Får vi ikke sat turbo på udnyttelsen af digitaliseringen i den grønne omstilling, vil det bremse vores vej til målet,” siger Steen Christensen, direktør i Rambøll Management Consulting.

Ifølge ham skal virksomhederne udveksle data målrettet og sikkert som ét økosystem. Der er brug for at arbejde med data og digitalisering på tværs af sektorer, virksomheder og myndigheder for at kunne udnytte digitaliseringen fuldt ud i den grønne omstilling.

Det er regeringens Digitaliseringspartnerskab enige i. Her fremhæver man nødvendigheden af  at indsamle og anvende langt mere forsynings- og miljødata for at kunne sikre den nødvendige strukturelle omstilling og værdiskabelse.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

29.05.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online