Dine gamle sneakers kan redde en bid af regnskoven

Et nyt initiativ fra The Athlete’s Foot giver kunderne rabat på nye sko samtidigt med, at kampen mod rydningen af regnskoven i Ecuador får en hjælpende hånd

De indleverede brugte sneakers, renses, får nye snørebånd og gøres klar til salg. Foto: The Athlete's Foot.

12.08.2022

CSR.dk

Skoforhandleren The Athletes’s Foot (TAF) giver alle kunder et gavekort på 100 kroner for hvert par gamle sneakers, der indleveres. Dog kun fra et brand, de forhandler. Gavekortet kan bruges til køb af et par nye i en af kædens butikker. Og for hvert par sko, der indleveres, donerer TAF penge til Growing Trees Network til plantning af et hurtigt voksende balsatræ i den ecuadorianske regnskov.

De indleverede sko indgår i et nyt område i TAF's butik på Kongens Nytorv, hvor man enten kan aflevere sine sko som efter lidt renovation bliver sat til salg i et gensalgsområde. Man kan også vælge blot at aflevere sine sko til rensning, hvilket ses som en måde at forlænge levetiden for et par sko. 

"Vi er som butik super glade for, at vores kunder nu kan bytte deres brugte sneakers til en voucher, så skoene både kan få nyt liv, nye ejere og være med til at sætte en stopper for skovødelæggelserne i Amazonas. Vi ved alle at Amazonas regnskov er hårdt presset, og vi føler som butikskæde en stor glæde ved at være med til at vende den negative udvikling, skabe et mere bæredygtigt forbrug og hjælpe de oprindelige folk, klimaet og regnskoven i Ecuador," udtaler Daniel Claré, kædechef i TAF i en pressemeddelelse. 

Til glæde for klima og Shuarindianere i Ecuador
Initiativet er kommet til verden takket være et nyt samarbejde mellem TAF, den danske skovrejsningsorganisation Growing Trees Network Foundation (GTNF) og de lokale Shuarindianere i Ecuador. Aktuelt har organisationen plantet 18.000 balsatræer i Ecuadoriansk Amazonas, et tal man hos GTNF håber at kunne udvide takket være samarbejdet med skoforhandleren TAF.

Læs også: Glasgow planter 18 millioner træer

"I GTNF arbejder vi 24-7 med at skabe nye innovative samarbejder mellem private firmaer, sponsorer og andre interessenter, der kan afbøde klimaforandringerne. Vi ønsker sammen med dem at skabe udvikling hos lokalbefolkningerne rundt i verden og bevare vores fælles natur. Samarbejder som det aktuelle giver en mere bæredygtig udvikling, hvor private forbrugere og virksomheder kan skabe en direkte forandring ved blot at vælge rigtigt," siger Lars Heiselberg Vang Jensen, formand for GTNF.

At det netop er balsatræer, som GTNF tænker at plante takket være donationerne hos TAF er ingen tilfældighed. For – meget apropos kondisko- er balsatræet verdensmester i sprint. Det vokser to centimeter om dagen og én hektar (1 fodboldbane) med 1.111 balsatræer binder årligt mellem 30-40 tons CO2 fra atmosfæren. Træerne fra initiativet bliver plantet ved tre forskellige landbyer i den ecuadorianske regnskov, hvor det er de lokale Shuar indianere, der ejer jorden, planter og passer træerne. Træerne er med til at bevare de enorme regnskovsområder som Shuarindianerne ejer ved blandt andet at skabe job og penge til uddannelse. 

Læs mere om projektet i Ecuador og GTNF her, og om TAF-projektet her. 

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Annonce

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online