Ekspert kalder video af Mejeriforeningen for vildledende

I en video på Twitter fremhæver Mejeriforeningen græssende køers positive effekt på naturen og biodiversiteten. Programchef fra Concito mener dog, at budskabet baserer sig på et skævt grundlag.

Køer, der græsser i fri natur, kan godt have en positiv effekt på naturen. Men de udgør en lille del af den samlede bestanddel af køer i Danmark. Arkivfoto,.

23.12.2022

CSR.dk

En animeret, sortbroget ko, der står og trygger drøv. En kvindestemme taler ind over animationen og fortæller, at græssende køer gør en række positive ting for naturen.

”Når køer lever i mere åbne landskaber, så skaber de helt naturligt mere biologisk mangfoldighed omkring sig,” kan man blandt andet høre kvinden sige.

Den animerede ko indgår i en video, som Mejeriforeningen har produceret og delt på Twitter. Og den møder nu kritik fra Michael Minter, programchef for Fremtidens Fødevarer i Concito. Videoen kan nemlig vildlede forbrugere, mener han.

Læs også: Mejeri dropper import af soja for klimaets skyld

Det skriver Klimamonitor.

Michael Munter mener, at vildledningen bunder i, videoen ikke fortæller, hvor mange danske køer, der i øjeblikket går på græs – det kan derfor tolkes som, at alle køer bidrager positivt til naturen.

Mejeriforeningen har efterfølgende selv oplyst med tal fra Landbrug & Fødevarer, at 25 procent af danske køer kommer på græs, og Merete Myrup Christensen, ernæringschef i foreningen, afviser, at det manglende tal gør en forskel i forståelsen af videoen.

”De køer, der er på græs, har en positiv effekt. Vi siger ikke, at det er alle køer. Der er ikke noget fordækt i det. Vi har valgt at fokusere på de positive sider, fordi der er rigeligt med fokus på de negative. Videoen fokuserer på de køer, der går på græs, men vi står helt klart på mål for, at det kun gælder 25 procent,” svarer hun til Klimamonitor.

Det, at det er de 25 procent af danske køer, der går på græs, overbeviser dog stadig ikke Michael Minter om, at de bidrager positivt til naturen – ikke, hvis man eksempelvis sammenligner med vækst af skov og natur.

Læs også: Kritikken hagler ned over Arla efter lancering af ny kampagne

Hvis man imidlertid fokuserer på de køer, der udelukkende græsser i fri natur, ville Mejeriforeningens budskab have mere tyngde, medgiver programchefen.

Disse køer græsser og holder bevoksning nede i områder, hvor der ellers kun er græs, og de kan således hjælpe på biodiversiteten.

Han mener dog, at denne del af kobestanden udgør en meget lille del, af det samlede antal. Han mener det ligger på omkring 1 procent, mens Mejeriforeningens hælder til et højere tal.

Det har dog hverken lykkes Michael Minter, Mejeriforeningen eller Klimamontior at finde præcise tal på, hvor mange køer, der er udsat for naturpleje.

- HCL

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

30.07.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Design med sjæl - FW25 nyheder fra OOhh

21.07.2025CSR.dk

Fra drikkekarton til bil

02.07.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Danskerne elsker genbrug – især om sommeren

02.07.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Danmarks første anlæg til anvendelse af regnvand i industriproduktion er sat i drift

01.07.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Podcast til sommerferien

01.07.2025CSR.dk

Nordea justerer regler efter lån til oliegigant

01.07.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Nu kan festivaler og andre events svanemærkes

27.06.2025Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Bæredygtighedsindsats når nye højder: AKKC certificeret med Svanemærket

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K