En stærk bæredygtighedsrapport skal ikke blot publiceres, den skal også kommunikeres, lyder det fra to eksperter

Der bør kobles en kommunikationsplan på en bæredygtighedsrapport for at udnytte rapportens fulde potentiale.

08.03.2021

CSR.dk

”Det er nemt for virksomheder at sige, at de er grønne. Men tidens debatter viser, at ord ikke rækker. Bevisbyrden ligger hos virksomheden, og god rapportering gør en forskel: En robust rapport er et sandhedsvidne, der kan adskille en greenwasher fra en troværdig grøn omstiller”.

Sådan skriver Christina Blak, direktør og partner i rådgivningsvirksomheden We Love People, og Birgitte Mogensen, Board Management og formand for FSR's udvalg for Samfundsansvar og Bæredygtighed i en artikel til Børsen Bæredygtig.

De to kvinder har et stærkt budskab: En stærk bæredygtighedsrapport skal ikke blot publiceres, den skal også kommunikeres.

Men hvad kendetegner så en stærk bæredygtighedsrapport?

Først og fremmest er det en relevant helhedsberetning om en virksomheds arbejde med bæredygtighed og ansvarlighed i det forgangne år.

Læs også: Seks dialogmøder om rapportering - sæt kryds i kalenderen

Rapporten skal angive retning, fart samt udfordringer, risici og dilemmaer. Den skal berette om resultater – hvilke mål er nået og hvilke er ikke og hvorfor.

De to forfattere slår samtidig fast at transparens er nøglen til en pålidelig bæredygtighedsrapport. Den skal være ærlig, om dét den endnu ikke ved, og tydelig, om det den ved.

For at udnytte det fulde potentiale i bæredygtighedsrapporten ift. kommunikation anbefaler Christina Blak og Birgitte Mogensen, at man læser den færdige rapport med kommunikatørens briller og supplerer rapporten med en god kommunikationsplan.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.09.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering er ikke et stort projekt – hvis du gør det smart!

13.08.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Færre rapporteringskrav gør ikke ESG-data mindre relevante for SMV’er

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

69 procent af CSRD-virksomheder har nu klimaomstillingsplaner

Dansk Erhverv

Sponseret

EU-Kommissionen præsenterer reviderede bæredygtighedsstandarder

Lemvigh-Müller

Sponseret

CO2e-beregner styrker kundernes klimadata og -dokumentation

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Taskforce sender udkast til rapportering om sociale forhold og ulighed i høring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Introduktion til den nye standard for menstruation og overgangsalder på arbejdspladsen

Hvad betyder menstruation, menstruel sundhed og overgangsalder for arbejdslivet, og hvordan kan arbejdspladser skabe bedre rammer for medarbejdere gennem forskellige livsfaser? På webinaret får du indsigt i den første globale ISO-standard på området, ny forskning samt konkrete erfaringer fra LEGO og økonomiske perspektiver fra PFA Pension.

Dato

24.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N