Enzymatisk genanvendt plastik består prøven i førende mærkers flasker

I sidste måned annocerede L’Oreal sammen med Nestlé Waters, PepsiCo og Suntory Unveil, at de havde udviklet de første enzymatisk genanvendte flasker til fødevarekvalitet. Det er på baggrund af biokemivirksomheden Carbios’ innovative teknologi.

Tilbage i 2017 gik biokemivirksomheden Carbios sammen med L’Oreal om et consortium, der skulle udvikle Carbios’ enzymatisk genavndelige plastik, så det kan bruges i en industriel skala. Foto: Jérôme Pallé.

04.08.2021

CSR.dk

Tilbage i 2017 gik biokemivirksomheden Carbios sammen med L’Oreal om et consortium, der skulle udvikle Carbios’ enzymatisk genavndelige plastik, så det kan bruges i en industriel skala. Teknologien har nu bevist sit værd, efter det er lykkedes fire store mærker at producere prøveflasker til en række af deres produkter med succes.

Der er tale om mærkerne L’Oreal, Nestlé Waters, PepsiCo og Suntory Unveil, der står bag produkter som Biotherm, Perrier og Pepsi Max, der har fundet ud af bruge den genanvendte plastik på en sundhedsfaglig forsvarlig manér.

”Vi er glade for at kunne annocere, at flaskerne har været en succes i pilotfasen, og vi er begejstret over at være i en position, hvor vi skaber fremtidens emballage sammen med vores partnere”, siger Jacques Playe, der er L’Oréal’s Global Head of Packaging and Product Development, og fortsætter: ”Det er et lovende stykke innovation, som demonstrerer vores engagement i at bringe mere miljøvenlige løsninger til markedet”.

Læs også: Plastikforbud reducerer ikke brugen af engangsprodukter

Selve teknologien har franske Carbios brugt over 10 år på at udvikle. Ved at fin-justere enzymteknologien har Carbios gjort det muligt at nedbryde enhver slags PET-plastik til dets byggesten for derefter at sætte det sammen igen, som var det virginplast.

”Vi har skabt gennemsigtige flasker i fødevarekvalitet fra enzymatisk genanvendt, farvet og kompleks plastik, så det i dag ligner virgin PET-plastik. Prøveflaskerne viser teknologiens levedygtighed, som betyder, at vi endelig kommer i nærheden af at kunne skabe en reel cirkulær produktion af PET plastik og undgå affald”, forklarer adm. direktør for Carbios, Jean Claude Lumaret, i en pressemeddelelse.

Nu handler det blot om at få produktionen op i skala for både Carbio, samt L’Oreal, Nestlé Waters, PepsiCo og Suntory Unveil. Inden 2025 regner Carbio med at have åbnet omfattende industrielle faciliteter, der kan håndtere 40.000 ton plastik.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

28.10.2025CSR.dk

Plantebøfproducent får 300 millioner til ny fabrik og eksporteventyr

27.10.2025CSR.dk

Flere klimaskader og stigende bekymring men ingen samlet plan i sigte

27.10.2025CSRD+CO

Sponseret

Solceller er et effektivt ESG-greb

27.10.2025Klimaklar

Sponseret

Tag ejerskab over jeres CO2-data: Lær at bruge Klimakompasset med et gratis læringsforløb

24.10.2025CSR.dk

Vandsektoren står foran investeringer på 850 milliarder kroner frem mod 2070

21.10.2025CSR.dk

Danmark blandt de dårligste i EU: Madspild dobbelt så højt som gennemsnittet

17.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Hvad er definitionen på en gaveæske for dig?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - Oktober

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

28.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

28.10.2025

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

29.10.2025

Sted

København