Plastikforbud reducerer ikke brugen af engangsprodukter

Lørdag d. 1. juli trådte nye EU-regler i kraft, som forbyder brugen af engangsplastik. Men ifølge en række organisationer bør Danmark tage skridtet videre og gøre op med alle engangsprodukter. Synderen er nemlig ikke plastikken i sig selv.

Hvis vi stadig ønsker at være et foregangsland på miljø- og klimaspørgsmål i Danmark, mener Lone Mikkelsen, at vi skal kigge mod Irland og Frankrig. Begge lande er i gang med en fuld udfasning af engangsservice. Arkivfoto.

08.07.2021

CSR.dk

”Danmark kommer til at leve op til de EU-krav, der er i forbindelse med direktivet. Men vi mener ikke, at det bringer Danmark i front i den klimakamp, vi har”, siger Lone Mikkelsen ifølge Jyllands-Posten

Hun er seniorrådgiver hos Rådet for Grøn Omstilling, som er en ud af fem organisationer i Danmark, der ikke mener, at de nyeste EU-regler er vidtgående nok.

Læs også: Genanvendelse må ikke blive eneste løsning på plastikproblematikken

Lørdag trådte reglerne ellers i kraft, der sætter en stopper for salget af engangsplastik. Det vil sige, at vi nu har sagt farvel til både tallerkner og kopper, sugerør og vatpinde lavet af plastik. Årsagen finder vi i havet. EU Kommisionen vurderer nemlig, at 80 procent af havaffald er plast.

”Denne lovgivning vil reducere udgifterne til miljøskader med 22 mialliarder euros — de anslåede omkostninger ved plastikforurening i Europa frem til 2030. Europa har nu en lov, som vi kan forsvare og promovere på verdensplan taget i betragtning, at problemet med plastikforurening i havet er et internationalt problem. Dette er afgørende for vores planet”, udtalte Europa-Parlamentets ordfører Frédérique Ries tilbage i 2019, da lovgivningen blev vedtaget, i en pressemeddelelse.

Plastik er ikke problemet
Men at sætte en stopper for engangsplastik, sætter ikke nødvendigvis en stopper for engangsprodukter, påpeger rækken af NGO’er, som indebærer Rådet for Grøn Omstilling, Danmarks Naturfredningsforening, WWF Verdensnaturfonden, Plastic Change og Oceana.

”Forbuddet kommer ikke til at batte i forhold til det engangsforbrug, som vi har i dag, fordi det er muligt at erstatte engangsprodukter i plastik med andre engangsprodukter. Så det er egentlig ikke plast, der er et problem i sig selv. Det er i det hele taget det forhold, at vi bruger ting én gang”, forklarer Lone Mikkelsen.

Læs også: Coca-Cola vil udskifte plastik med dansk pap

Derfor er der brug for, at Danmark opstiller mål for at reducere den generelle brug af engangsservice, ligesom vi skal arbejde aktivt for at kunne genanvende de nye materialer, der bliver brugt i engangsservice såsom pap.

Hvis vi stadig ønsker at være et foregangsland på miljø- og klimaspørgsmål i Danmark, mener Lone Mikkelsen, at vi skal kigge mod Irland og Frankrig. Begge lande er i gang med en fuld udfasning af engangsservice.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

27.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

27.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

27.01.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard for du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed.

Dato

27.01.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Vinter 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

27.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K