Erhvervsminister på vej med forbud mod investering i klyngevåben

Annette Vilhelmsen mener, det bør være forbudt at investere i klyngevåben og landminer. Hun har netop bedt om en udtalelse fra Rådet for Samfundsansvar.

27.05.2013

CSR.dk

Erhvervs- og vækstministeren har bedt Rådet for Samfundsansvar om en udtalelse angående klyngebomber..

Erhvervs- og vækstministeren har bedt Rådet for Samfundsansvar om at komme med anbefalinger til, hvordan et muligt forbud mod investeringer i virksomheder, der producerer de konventionsomfattede våben som klyngevåben eller landminer, bedst kan gribes an.

Erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen siger i en pressemeddelelse:
"Danmark har været blandt de første til at underskrive de internationale konventioner om forbud mod brug af landminer og klyngevåben. Vi skal derfor undgå, at danske investorer bidrager til produktion af disse våben, som rammer spredt og ofte med meget store civile tab og lidelser".

Ansvarlige investeringer
Ministeren siger videre: "Danske investorer skal investere ansvarligt – også når det gælder våben. I lighed med flere andre lande vil vi se på et forbud mod investeringer i virksomheder, der producerer disse konventionsomfattede våben".

Spørgsmålet om ansvarlige investeringer drejer sig også om andre våbentyper, der ikke er omfattet af konventioner. Derfor vil Annette Vilhelmsen indkalde branchen til et møde for at drøfte, om der er behov for at opdatere vejledningen om ansvarlige investeringer og samtidig drøfte den vejledning om investeringer i statsobligationer, som Rådet for Samfundsansvar er ved at lægge sidste hånd på. 

Fakta om klyngevåben
Klyngevåben og anti-personel miner er forbudte jf. henholdsvis Oslo-konventionen og Ottawa-konventionen, som Danmark har tilsluttet sig. Dermed er det dog ikke forbudt for danske investorer, at investere i virksomheder der producerer dem.

Flere lande heriblandt Holland, Belgien og Luxembourg har indført investeringsforbud mod virksomheder, der producerer de konventionsomfattede våben.

Læs om Rådet for Samfundsansvar her:

-UB

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025CSR.dk

Ny måling: Klimakrisen rasler ned på danskernes bekymringsliste

23.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

23.04.2025CSR.dk

Tilbagetog? Bilproducenter går efter alternativer til elbilen

23.04.2025CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

22.04.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025CSR.dk

Sol og vind står stærkest: Dansk superfond justerer kursen i det grønne investeringslandskab

22.04.2025Klimaklar

Sponseret

Mød os på LOOP Forum - og book 20 min gratis sparring med Klimaklar-rådgiver

18.04.2025CSR.dk

Mangfoldighed under pres: Danske erhvervsgiganter står fast

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle