01.10.2021 | Strategi & ledelse
Et vigtigt skridt mod bæredygtige byggematerialer i stor skala
Skal byggesektoren blive mere bæredygtig kræver det adgang til genbrugte materialer i stor skala. Nye ejere af Lendager Up kan være en del af løsningen.
Facade bygget af blokke af genanvendte mure kan ses på "Ressourcerækkerne" i Ørstad i København. Foto: Flickr
Lendager Group har ved siden af arkitektvirksomheden, hvor man udelukkende fokuserer på bæredygtigt byggeri, i en del år også haft materialevirksomheden Lendager Up.
I den del af virksomheden har man fremskaffet affald og restmaterialer fra byggeri og andre brancher, og herefter gjort dem klar til genanvendelse i de projekter, arkitekterne i Lendager Arc har designet.
Læs også: Take back-ordninger er hjertet i cirkulært byggeri
I forhold til klimaet er det en god idé. I et interview med Zetland forklarer Anders Lendager, at set over 100 år sidder omkring halvdelen af den samlede CO2-udledning fra en bygning i materialerne – også når man medtager el og varmeforbrug.
Så Lendager UP har udviklet loftsisolation lavet af plastikflasker, beklædning af vægge med gamle vinduesrammer, afskærmning af kulfibersejl og blokke af murstensvægge, fordi den mørtel, man har brugt i de seneste 50 år gør, at man ikke kan genanvende de enkelte mursten. Nu og her arbejder de med at finde måder at genbruge vindmøllevinger.
Så vigtigt at det sælges fra
I denne uge meddelte Lendager Group, at en række investorer nu overtager Lendager Up. Anders Lendager beholder dog en ejerandel på seks procent. Målet for de nye ejere er at udvikle den forholdsvis lille udviklingsenhed, til en ”trecifret millionforretning på fem år”. I forbindelse med salget ændrer virksomheden navn til A:gain.
En del af vejen til en stor-forretning er standardisering. Hvor Lendager Up har udviklet materialer fra projekt til projekt, skal der nu udvikles standardiserede produkter, som arkitekter alle steder kan finde på samme måde, som man i dag vælger de elementer, man vil bruge i sit byggeri.
”Vi er katalogarkitekter,” siger Anders Lendager til Zetland. ”Vi slår op og vælger de komponenter, man sætter sin bygning sammen af. Så hvis der var masser af bæredygtige komponenter, vi bare kunne slå op og vælge, så var det en smal sag for arkitekter og entreprenører og bygge super-bæredygtigt, men de er der ikke.”
Læs også: To projekter skal accelerere cirkulært byggeri
“Vi har ikke haft kapital til at få opbygget et lager i en skala, der gør, at entreprenører og bygherrer kan være trygge ved, at vi kan levere de mængder varer, der skal til i store byggerier. Så nu er planen, at vi snævrer feltet af produkter ind og satser på at producere store, ensartede mængder af dem,” forklarer Anders Lendager til Børsen Bæredygtig.
Hvilke produkter der først overgår til skalaproduktion har A:gain ikke løftet sløret for.
- EHS
Denne artikel er en del af temaet I fokus: bæredygtigt byggeri 2021
Endnu ingen kommentarer - du kan starte debatten nedenfor.
Deltag i debatten
Du skal være registreret bruger og logget ind, for at kunne oprette kommentarer.
Supply chain

Hvad kaffegrums dog kan bruges til!
Har du set mine veganske sneakers af kaffegrums? Det spørgsmål kan man faktisk stille nu pga. to dele innovation og en del gode alliancer.
Kommunikation

Aarhusiansk Kvickly bliver til klimalaboratorium
Coop har udvalgt en Kvickly i Aarhus som testlaboratorium for klimavarer og klimatiltag.
Menneskerettigheder

Bedre praksis ved minedrift eller langsommere grøn omstilling
Den grønne omstilling kan blive sat ned i tempo, hvis ikke virksomheder inden for minedrift ændrer praksis på miljø- og menneskerettigheder.
Samfund

Ny kortlægning: Over halvdelen af de videregående uddannelser giver nu kompetencer inden for grøn omstilling
For første gang er det kortlagt, hvilke videregående uddannelser som giver kompetencer med relevans for den grønne omstilling. Tallene viser, at 65 procent af landets videregående uddannelsesudbud nu arbejder aktivt med grøn omstilling i uddannelsen.
Klima, miljø og energi

Nyt projekt skal vise vej mod Power-to-X i hovedstadsområdet
Region Hovedstaden er gået sammen med Aalborg Universitet og tænketanken Grøn Energi om at få kortlagt muligheder og grundlag for at placere et eller flere Power-to-X anlæg i hovedstadsområdet – og udnytte overskudsvarmen til fjernvarme.
Samfund

Gode takter i grønne investeringer på statens vegne
Udsigten fra Danmarks Grønne Investeringsfond er god: 2021 bød på rekordhøj aktivitet og CO2-reduktion i deres investeringer.