Hård kritik: ”Danmark er fraværende i klimadebatten”

Ifølge flere ngo’ere, politikere og tænketanke er det langt væk fra virkeligheden, når den danske regering bryster sig af at være en ledende nation på klimafronten. Danmark er ”uambitiøs” og ”fraværende”, mener kilder.

04.06.2018

CSR.dk

Står det til den danske regering, ligger Danmark i front, når det kommer til klimaindsatsen.

Ved fredagens afslutningsbal i Folketinget, sagde statsministeren: ”Jeg har ikke sagt, at vi er lige så grønne som tidligere regeringer - Jeg har sagt, at vi er grønnere,” skriver politiken.dk.

Men den udmelding flugter ifølge en række europæiske og danske politikere, tænketanke og ngo’er dårligt med virkeligheden. Danmark er både ”uambitiøs” og ”fraværende” i den europæiske og danske klimaindsats, mener de. 

Læs også: 301 forskere råber op: Danmarks klimaindsats er for dårlig 

”Danmark har ikke længere en ledende rolle. Det havde man før i tiden, men de sidste par år har landet ikke været synligt i klimadebatten,” siger Wendel Trio, der er direktør for ngo’en Climate Action Network i Bruxelles til politiken.dk.

Når EU-lande fremlægger forslag til nye ambitiøse mål på klimafronten, bliver Danmark inviteret, men takker nej, uddyber han.

Danmark er fraværende 
Det skete eksempelvis i april, hvor syv lande med Frankrig og Sverige i front foreslog at hæve 2030-målene for klima og grøn energi. De franske værter inviterede den danske regering, men Danmark takkede nej grundet travlhed.

”Den tidligere regering var ganske ambitiøs, så det er ikke den rolle, vi er vant til fra Danmarks side,” siger Wendel Trio.

Hvert år kommer Climate Action Network med et indeks over 57 forskellige landes klimapolitik. Her handler et af punkterne om, hvor ambitiøs den siddende regering er på det givne tidspunkt.

I den seneste måling er Danmark havnet på en 42. plads – tre pladser efter Polen og lidt før Saudi-Arabien, skriver politiken.dk.

Gerben-Jan Gerbrandy, der er hollandsk medlem af EU-Parlamentet og sidder i samme gruppe som Venstre, er skuffet over danskerne.

”Den danske regering er ganske fraværende i klimadebatten,” siger han.

Han har blandt andet arbejdet med CO2-kvoteordningen, hvor danskerne heller ikke viste stor interesse.

”I hver eneste diskussion, vi havde med på Rådet, spillede Danmark ingen rolle, hverken positiv eller negativ. Danmark fulgte bare flertallet. Så jeg ville ikke kalde Danmark førende på klimaemner,” siger han.

Grøn politik eller ej 
Hos den danske klimatænketank Concito mener den internationale chef Jarl Krausing, at der er stor forskel på regeringens udmelding og det virkelige billede af Danmarks grønne politik.

”Der er selvfølgelig områder, hvor Danmark er langt fremme, for eksempel vindteknologi. Men overordnet harmonerer det sprog, der bruges til at tale om grøn omstilling, ikke med det, vi ser. Der bliver ikke fulgt op med ambitiøse tiltag,” påpeger han.

Energi- og klimaminister Lars Christian Lilleholt er ikke bekymret for kritikken af den danske klimapolitik.

Læs også: Syv EU-lande forlanger større klimaindsats fra unionen  

”Det ville komme bag på mig, hvis ngo’er og europaparlamentarikere ikke mente, at vi skal gøre endnu mere; det er det, de er sat i verden for, og jeg er sådan set glad for, at de presser på, for at landene i EU gør mere for klimaet. Det sagt kan jeg godt være lidt ærgerlig over, at de retter skytset mod Danmarks klimalederskab, for det mener jeg slet ikke er berettiget,” siger han til politiken.dk.

Han afviser, at Danmark står uden for flere internationale erklæringer og samarbejder.

”Der er et hav af forskellige initiativer på klimaområdet. Danmark er med i en lang række af dem, og det er jeg tilfreds med,” siger klimaministeren.

Chefen for Grundfos, Mads Nipper; tog tilsyneladende analysen mere alvorligt. Han tweetede i går "Dette må og skal vi ændre på - sammen", som kommentar til artiklen. 

-JJK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online