EY, Dansk Erhverv og Global Compact Network Danmark lancerer guide til klimaregnskab

Et klimaregnskab er grundstenen i et struktureret og strategisk arbejde med klima. EY, Dansk Erhverv og Global Compact Network Danmark har udarbejdet en trinvis guide, der er tænkt som en nem indgang til klimaarbejdet.

15.09.2020

EY, Dansk Erhverv og Global Compact Network Danmark, CSR.dk

Ifølge en undersøgelse foretaget af Global Compact Network Danmark om danske virksomheders klimaindsats fra januar 2020 arbejder 6 ud af 10 virksomheder med at mindske deres klimapåvirkning. Men når det kommer til beregninger og målsætninger for klimapåvirkningen, er der tale om væsentligt færre virksomheder. Omtrent 1 ud af 10 foretager beregninger af virksomhedens CO2-udledning eller sætter konkrete målsætninger for at mindske udledningen. Mange virksomheder har svært ved at finde tid og ressourcer til at påbegynde arbejdet.
Derfor har EY, Dansk Erhverv og Global Compact Network Danmark udarbejdet en guide, der kan anvendes af alle virksomheder og organisationer uanset størrelse til at komme i gang med at beregne klimapåvirkningen og udledningen af drivhusgasser.

Fem gode grunde til at starte arbejdet med klimaregnskaber
I guiden til klimaregnskabet præsenteres fem grunde til, at det er en fordel for virksomheder at komme i gang med at måle deres CO2-udledning og arbejde mere konkret og ambitiøst med klimaområdet.

  • Flere klimakrav fra kunder. Som underleverandør vil virksomheder højst sandsynligt blive mødt med flere krav fra større virksomheder eller offentlige institutioner, der er underlagt strammere krav til klima og miljøindsatser. I takt med at større virksomheder og den offentlige sektor sætter mere ambitiøse klimamål, vil der blive stillet større krav til underleverandører af klimavenlige produkter og services og ikke mindst dokumentation på klimavenligheden.
     
  • Bedre adgang til finansiering med klimadata. Mange investorer har fået øjnene op for at grønne investeringer har en positiv effekt på det langsigtede afkast. Mange danske finansielle institutioner investerer desuden i højere grad klimavenligt og ESG (Environmental, Social og Governance) hoved- og nøgletal vinder frem som rettesnor for ansvarlige investeringer. Derfor kan dokumentationen af arbejdet med at nedsætte klimaaftrykket give virksomheder bedre adgang til finansiering fremadrettet.
     
  • Styrk brand og forretning med en stærk profil på klimaområdet. En klimastrategi kan være med til at styrke virksomheders bæredygtighedsprofiler og skille den ud fra konkurrenterne og imødekomme den stigende efterspørgsel på bæredygtighed.
     
  • Kom på forkant med ny klimalovgivning. Der er i de seneste år gennemført en række initiativer og lovforslag i EY, der har til formål at understøtte den grønne omstilling og sikre et klimaneutralt EU i 2050. Det forventes, at der i fremtiden kommer ny EU-lovgivning om de krav, investorer og myndigheder kan stille til virksomhederne.
     
  • Bidrag nu for at sikre en mere stabil fremtid. Der findes utallige beregninger og dokumentation for klimaforandringernes økonomiske, sociale og miljømæssige konsekvenser. Hvis vi ikke handler nu og gør en markant indsats for at reducere drivhusgasudledninger og bremse temperaturstigningerne, accelereres og øges de negative konsekvenser. De 17 verdensmål og den globale klimaaftale fra Paris er derfor vigtigere end nogensinde – og der er ingen tid at spilde.

Guiden gennemgår trin-for-trin, hvordan virksomheder konkret kan komme i gang med arbejdet og udforme et klimaregnskab.

Læs mere og download klimaguiden her

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

26.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Klimamål for SMV’er

Hvordan kommer man godt i gang med at sætte klimamål som SMV? Og hvordan arbejder man med at nå dem?

Dato

26.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

KLS PurePrint A/S
Event
Få adgang til den nyeste emballageviden

Vær blandt de første til at få den nye Hvidbog om cirkulær emballage, og få adgang den mest opdaterede viden om producentansvar, PPWR og emballagematerialer

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Industriens Hus, København

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Wefood: Verdens første madspildssupermarked fylder 10 år!

Folkekirkens Nødhjælp fejrer 10 års kamp mod madspild, når der torsdag den 26. februar afholdes jubilæums-event i Wefood Amager.

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Wefood, Amagerbrogade 117, 2300 København S.